Transmetuar më 18-02-2024, 22:23

BRITANI- “Dhe BAFTA shkon për… Oppenheimer”. Këto fjalë janë përmendur nga prezantuesit e ceremonisë së çmimeve të filmit BAFTA gjithsej shtatë herë në Londër të dielën në ceremoninë e organizuar nga aktori skocez David Tennant.

Vitin e kaluar, "All Quiet on the Western Front" arriti numrin rekord të nominimeve në BAFTA me një total prej shtatë fitoresh, duke përfshirë filmin më të mirë, regjinë më të mirë dhe skenarin më të mirë të adaptuar.

Ceremonia e 77-të e çmimeve të filmit BAFTA filloi të dielën vonë pasdite me orën lokale. Kryetarja e BAFTA-s, Sara Putt përshëndeti të pranishmit dhe Princin William, Princin e Uellsit, i cili është dhe president i BAFTA-s në audiencë dhe i uroi shëndet të mirë gruas së tij Kate Middleton dhe mbretit Charles III.

Putt tha gjithashtu se viti i kaluar ka qenë një nga sfidat e mëdha për industrinë e tyre dhe botën, por ajo shtoi me kënaqësi se audienca rizbuloi kinematë, të nxitur nga Barbenheimer.

LISTA E PLOTË E FITUESVE "BAFTAS 2024":

Filmi më i mire

Anatomy of a Fall The Holdovers Killers of the Flower Moon Oppenheimer – FITUES Poor Things

Filmi i shquar britanik

All of Us Strangers How to Have Sex Napoleon The Old Oak Poor Things Rye Lane Saltburn Scrapper Wonka The Zone of Interest – FITUES!

Debutim i jashtëzakonshëm nga një shkrimtar, regjisor apo producent britanik

Blue Bag Life – Lisa Selby (director), Rebecca Lloyd-Evans (director, producer), Alex Fry (producer) Bobi Wine: The People’s President – Christopher Sharp (director) [also directed by Moses Bwayo] Earth Mama – Savanah Leaf (writer, director, producer), Shirley O’Connor (producer), Medb Riordan (producer) – FITUES! How to Have Sex – Molly Manning Walker (writer, director) Is There Anybody Out There? – Ella Glendining (director)

Filmi më i mirë jo në gjuhën angleze

20 Days in Mariupol Anatomy of a Fall Past Lives Society of the Snow The Zone of Interest – FITUES!

Dokumentari më i mirë

20 Days in Mariupol – FITUES! American Symphony Beyond Utopia Still: A Michael J Fox Movie Wham!

Filmi më i mirë i animuar

The Boy and the Heron – FITUES! Chicken Run: Dawn of the Nugget Elemental Spider-Man: Across the Spider-Verse

Regjisori më i mirë

Andrew Haigh, All of Us Strangers Justine Triet, Anatomy of a Fall Alexander Payne, The Holdovers Bradley Cooper, Maestro Christopher Nolan, Oppenheimer – FITUES! Jonathan Glazer, The Zone of Interest

Skenari më i mirë origjinal

Anatomy of a Fall – FITUES! Barbie The Holdovers Maestro Past Lives

Skenari më i mirë i përshtatur

All of Us Strangers American Fiction – FITUES! Oppenheimer Poor Things The Zone of Interest

Aktorja më e mirë kryesore

Fantasia Barrino, The Color Purple Sandra Hüller, Anatomy of a Fall Carey Mulligan, Maestro Vivian Oparah, Rye Lane Margot Robbie, Barbie Emma Stone, Poor Things – FITUES!

Aktori më i mirë kryesor

Bradley Cooper, Maestro Colman Domingo, Rustin Paul Giamatti, The Holdovers Barry Keoghan, Saltburn Cillian Murphy, Oppenheimer – FITUES! Teo Yoo, Past Lives

Aktorja më e mirë dytësore

Emily Blunt, Oppenheimer Danielle Brooks, The Color Purple Claire Foy, All of Us Strangers Sandra Hüller, The Zone of Interest Rosamund Pike, Saltburn Da’Vine Joy Randolph, The Holdovers – FITUES!

Aktori më i mirë dytësor

Robert De Niro, Killers of the Flower Moon Robert Downey Jr, Oppenheimer – FITUES! Jacob Elordi, Saltburn Ryan Gosling, Barbie Paul Mescal, All of Us Strangers Dominic Sessa, The Holdovers


Kasti më i mirë

All of Us Strangers Anatomy of a Fall The Holdovers – FITUES! How to Have Sex Killers of the Flower Moon

Kinematografia më e mirë

Killers of the Flower Moon Maestro Oppenheimer – FITUES! Poor Things The Zone of Interest

Redaktimi më i mirë

Anatomy of a Fall Killers of the Flower Moon Oppenheimer – FITUES! Poor Things The Zone of Interest

Kostumografia më e mirë

Barbie Killers of the Flower Moon Napoleon Oppenheimer Poor Things – FITUES!

Grimi dhe flokët më të mirë

Killers of the Flower Moon Maestro Napoleon Oppenheimer Poor Things – FITUES!

Rezultati më i mirë origjinal

Killers of the Flower Moon Oppenheimer – FITUES! Poor Things Saltburn Spider-Man: Across the Spider-Verse

Dizajni më i mirë i prodhimit

Barbie Killers of the Flower Moon Oppenheimer Poor Things – FITUES! The Zone of Interest

Tingulli më i mirë

Ferrari Maestro Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One Oppenheimer The Zone of Interest – FITUES!

Efektet më të mira vizuale speciale

The Creator Guardians of the Galaxy Vol 3 Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One Napoleon Poor Things
– FITUES!

Animacioni më i mirë britanik i shkurtër

Crab Day – FITUES! Visible Mending Wild Summon

Filmi më i mirë britanik i shkurtër

Festival of Slaps Gorka Jellyfish and Lobster – FITUES! Such a Lovely Day Yellow

Çmimi EE Rising Star (i votuar nga publiku)

Phoebe Dynevor Ayo Edebiri Jacob Elordi Mia McKenna-Bruce – FITUES! Sophie Wilde

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit