Transmetuar më 03-06-2024, 11:04

SHBA- Një çift nga Neë York gjatë kërkimeve me magnet në një liqen në zonë zbuluan një kasafortë më 100,000 dollarë. James Kane dhe Barbie Agostini hodhën një litar me një magnet në një liqen në Parkun Flushing Meadows Corona në Queens të premten dhe tërhoqën kasafortën.

Me hapjen e kutisë ata thanë se e gjetën të mbushur me tufa kartëmonedhash 100 dollarësh të dëmtuara nga uji. Ata i thanë se policia e NY1 u tha se kasaforta nuk ishte e lidhur me ndonjë krim dhe se ata lejoheshin të mbanin paratë.

"Ne kemi gjetur shumë kasaforta më parë," tha zoti Kane. "Dhe pastaj pashë numrat dhe mendova: ‘Kjo nuk është e mundur’."

"Ne e nxorëm atë dhe ishin grumbuj të mëdhenj parash," shtoi ai. "Këto janë pirgje të trasha – ato janë lagur, ato janë shkatërruar shumë."

“Nuk kishte letërnjoftime, asnjë mënyrë për të gjetur personin origjinal në kasafortë”, tha zonja Agostini. "[Policia] ishte si: ‘mirë, urime!'"

Peshkimi me magnet përfshin zvarritjen e një linje me një magnet të fortë nëpër liqene dhe lumenj dhe duke parë se çfarë është tërhequr lart. Çifti tha se ata filluan peshkimin me magnet gjatë pandemisë Covid-19. Ata thanë se kishin gjetur më parë granata të epokës së Luftës së Dytë Botërore, armë të shekullit të nëntëmbëdhjetë dhe një motoçikletë me madhësi të plotë.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd