Transmetuar më 09-06-2024, 17:10

Raste të tilla janë të rralla, por ato ndodhin

Një piton gjigant gëlltiti një grua 50-vjeçare në Indonezi. E ndjera u nxorr nga stomaku i zvarranikut një ditë më vonë.

Nëna e katër fëmijëve, Farida u zhduk në pyllin pranë shtëpisë së saj në fshatin Kalempang. Ajo po shkonte në treg për të shitur perime nga kopshti.

Burri i Faridës u shqetësua kur ajo nuk u kthye natën dhe lajmëroi fqinjët, të cilët nisën ta kërkonin.

Të nesërmen, ata zbuluan një piton gjigant gjashtë metra, i cili gjendej në shkurre me një fryrje të madhe në stomak.

Fshatarët, duke dyshuar për më të keqen, hapën lëkurën e trashë të zvarranikut dhe e gjetën gruan në barkun e gjarprit.

Bashkëshorti i Faridës Noni tha se i vjen keq që e la gruan të shkojë vetëm.

“Po të kisha qenë me të, pitoni nuk do të kishte guxuar ta prekte”, tha ai.

As që mund ta imagjinoj vuajtjen e saj”.

Kjo nuk është hera e parë që pitonët sulmojnë dhe gëlltisin njerëz në Indonezi.

Dy vjet më parë, në provincën Jambi në ishullin e Sumatrës, një piton plagosi edhe një grua 50-vjeçare.

Ajo shkoi për të punuar në një plantacion gome, por nuk u kthye në shtëpi atë mbrëmje.

Banorët e disa fshatrave dolën në kërkim të saj, si dhe Farida, dhe një ditë më vonë gjetën të njëjtin piton gjigant me barkun e fryrë.

“Viktima u gjet në stomakun e gjarprit”, tha shefi i policisë lokale për mediat lokale, duke shtuar se trupi ishte praktikisht i padëmtuar, citon noa.al.

Që nga viti 2017, katër persona në Indonezi kanë humbur jetën në këtë mënyrë, përfshirë edhe viktimën e fundit, Farida.

Pitonët e gëlltisin prenë e tyre të tërë.

Nofullat e tyre janë të lidhura me ligamente shumë elastike, kështu që ata mund të kapin gjahun e madh.

Pitoni me rrjetë (Malayopython reticulatus) është gjarpëri më i gjatë në botë, mesatarisht rreth 6.25 metra.

Pitoni më i gjatë me rrjetë i njohur për shkencën u gjet në vitin 1912 dhe arrinte 10 metra.

Pitonët me rrjetë jetojnë në Azinë Juglindore.

Xhunglat e Indonezisë janë shtëpia e një popullate të madhe pitonësh rrjetëzues, ku qytetërimi urban ende nuk ka zënë vend.

Pitonët me rrjetë janë notarë të shkëlqyer dhe ndonjëherë gjenden edhe në det të hapur.

Ata preferojnë të gjuajnë në mbrëmje dhe natën, dhe kalojnë ditët në pemë ose në shpella. /noa.al

Foto: Getty Images

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd