Transmetuar më 11-02-2019, 10:10
Dritan Dajti dhe kater efektivet e vrare

Vendimi i dhënë të premten e lënë pas nga Gjykata e Apelit të Krimeve të Rënda për heqjen e dënimit me burgim të përjetshëm për Dritan Dajtin dhe dënimin e tij me 25 vjet burg për vrasjen e katër policëve, ka ngjallur reagime të ashpra.

Madje ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj dhe ai i Brendshëm, Sandër Lleshaj, paralajmëruan ndëshkime për gjyqtarët që dhanë vendimin.

Gjatë këtij vendimi është votuar pjesërisht kundër nga dy gjyqtarët e Apelit Shkodër, Fuat Vjerdha dhe Lindita Hoxha.

Ndërsa për uljen e dënimit të tij janë shprehur në favor tre anëtarët e tjerë Skënder Damiani, Petrit Aliaj dhe Aleks Nikolla.

Më 23 korrik 2014, Dritan Dajti u dënua me burg përjetë nga Gjykata e Krimeve të Rënda për ekzekutimin e oficerëve Kastriot Feskaj, Altin Dizdari, Sajmir Duçkollari dhe Fatos Xhani në gusht të 2009.

Por Gjykata e Apelit e Krimeve të Rënda e shpëtoi nga “burgimi i përjetshëm”. /a.y/noa.al

Ulja e dënimit për Dritan Dajtin, reagon ashpër ambasadori i BE-së në Tiranë

Vendimi për Dritan Dajtin, PD: Praktikisht i liruar nga drejtësia e re e Edi Ramës

Vendimi për Dajtin, Lleshaj: S’ka paqe deri sa të zhbëhet! Gjyqtarët do ju bashkohen klientëve

Dritan Dajti i shpëtoi burgut përjetë, deklarata e fortë e ministres së Drejtësisë