Transmetuar më 28-04-2017, 10:20

I zgjedhuri mbrëmë nga radhët e shqiptarëve si kryetar i Parlamentit në Maqedoni, Talat Xhaferri ka reaguar për herë në lidhje me dhunën e mbrëmshme të shkaktuar nga protestuesit.

Duke pohuar se deputetët shqiptarë ndodhen në gjendje të mirë, Xhaferri e ka dënuar ngjarjen e mbrëmshme në Shkup.

“Ne u evakuam menjëherë dhe nuk jemi në rrezik”, ka thënë Xhaferri, për mediat vendase.

Ndërkohë që theksoi se “Veprimet e mbrëmshme do të kenë pasojat e veta”.

Xhaferri u zgjodh mbrëmë si kryetar i Parlamentit në Maqedoni dhe deklaroi se edhe pse i zgjedhur në këtë lloj mënyre nuk do të lejojë uzurpimin e institucioneve.

Sulmi i mbrëmjes së të enjtes në Parlamentin Maqedonas, prej të cilit u plagosën 102 persona, erdhi pas zgjedhjes së shqiptarit Talat Xhaferi si kryetar i Kuvendit. /g.v/noa.al

Rrahja Ziadin Selës, autori i dyshuar: Kur e godisja në kokë, ndjenjë e papërshkruar

Dhuna në Maqedoni, MPB del me deklaratë: 102 persona të plagosur

Dhuna deri në gjakosje ndaj Zaev, ky është i dyshuari

Situata në Maqedoni, Ivanov kërkon qetësi: Ftoj udhëheqësit e partive politike në takim

Dhuna në Maqedoni, Hahn dënon sulmet, Gruevski e quan provokim të LSDM-së

Dhuna në Parlamentin maqedon, reagojnë ambasadorët e huaj

Pas kaosit në Parlament, kryetari i ri Xhaferi bën betimin

Flet kryetari i ri i Kuvendit: Nuk do lejojmë pushtimin e institucioneve në Maqedoni

Tension në Maqedoni, dhunohet Zoran Zaev i LSDM-së

Zgjedhja e Xhaferit, protestuesit hyjnë me forcë në Parlamentin e Maqedonisë

Ish-ministri i Mbrojtjes Talat Xhaferi zgjidhet kryetar i Parlamentit të Maqedonisë