Transmetuar më 28-04-2017, 07:29

Personi që shikoni në fotografi është autori i sulmit ndaj Zoran Zaev në Maqedoni. Pas incidentit të ndodhur mbrëmjen e djeshme, pak pas zgjedhjes së shqiptarit Talat Xhaferrit si kryetar i kuvendit të Maqedonisë, një numër i madh protestuesish hynë brenda dhe rrahën deputetë dhe gazetarë.

Dhunës nuk i shpëtoi as kryetari i LSDM, Zoran Zaev i cili u gjakos si pasojë e goditjeve të marra. Por nga videot e kamerave të sigurisë, është identifikuar personi që qëlloi Zaev. Bëhet fjalë për Goran Angelov, nga Velesi, i cili është shpallur në kërkim. /a.y/noa.al

Situata në Maqedoni, Ivanov kërkon qetësi: Ftoj udhëheqësit e partive politike në takim

Dhuna në Maqedoni, Hahn dënon sulmet, Gruevski e quan provokim të LSDM-së

Dhuna në Parlamentin maqedon, reagojnë ambasadorët e huaj

Pas kaosit në Parlament, kryetari i ri Xhaferi bën betimin

Flet kryetari i ri i Kuvendit: Nuk do lejojmë pushtimin e institucioneve në Maqedoni

Tension në Maqedoni, dhunohet Zoran Zaev i LSDM-së

Zgjedhja e Xhaferit, protestuesit hyjnë me forcë në Parlamentin e Maqedonisë

Ish-ministri i Mbrojtjes Talat Xhaferi zgjidhet kryetar i Parlamentit të Maqedonisë