Transmetuar më 17-10-2017, 15:30

Kryeministri Edi Rama reagon për herë të parë lidhur me përmendjen e emrit të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri, nga një person i ndaluar në Itali, për trafik droge.

“Duam të vërtetën! Sa më parë”, shkruan kreu i qeverisë, në një postim të bërë ditën e sotme në Facebook.

Ai thotë se është e neveritshme dhe shokuese çka ka dalë prej bisedave të dy kriminelëve.

Rama deklaron se Saimir Tahirin e njeh prej vitesh dhe ka pasur vetëm fjalë mbështetjeje e inkurajimi për të, si person me qëllime të mira, aftësi dhe integritet.

Por ai nënvizon se, Shqipëria dhe shqiptarët sot duan e meritojnë të dinë të vërtetën, vetëm të vërtetën dhe asgjë tjetër përveç të vërtetës.

Prandaj të gjitha organet ligjzbatuese, thotë ai, duhet t’i shkojnë deri në fund e pa humbur kohë kësaj historie, për të hedhur dritë të plotë mbi faktet.

“Vetë qeveria e re është krijuar për të mos falur e as toleruar këdoqoftë, që zgjedh rrugën e krimit në vend të rrugës së Shqipërisë që duam -Me shtet, punë, mirëqenie. Asnjë luhatje. Asnjë rezervë. Asnjë dyshim: Lufta jonë me krimin do të vazhdojë në çdo ditë me edhe më shumë forcë. Deri në fund!”, thotë në mbyllje të qëndrimit Kryeministri.

Mediat italiane shkruan sot se Moisi Habilaj i arrestuar ditën e djeshme në shtetin fqinj, ka mbërritur në Siçili së bashku me bashkëpunëtorin e tij Sabi Çelaj me automjetin Audi të ish-ministrit Saimir Tahiri.

“Moisi Habilaj, kushëriri i Saimir Tahirit, në Siçili ishte ura kryesore lidhëse me trafikantët e mëdhenj të drogës të cilët mund të blinin me para në dorë qindra kilogramë marijuanë për ta shitur më pas në tregjet e drogës në Katania, Sirakuza e Raguza”, shkruajnë mediat italiane.

Mediate italiane, kanë nxjerrë edhe një përgjim të Moisi Habilajt, ku thoshte se “30 mijë euro duhet t’ia dërgonte Saimirit”. /a.y/noa.al

Berisha: Përgjimet italiane, gati mandati për arrestimin e Saimir Tahirit

Akuzat pas arrestimit të Habilajt, Tahiri konferencë në orën 16:00

Deputeti demokrat publikon dy akuza: Mjaftojnë për të futur Tahirin në burg

Media italiane zbardh përgjimet e Habilajt: 30 mijë euro duhet t’ia jap Saimirit