Transmetuar më 20-10-2017, 16:13

Ka rifilluar me dyer të mbyllura mbledhja e Këshillit për Mandatet dhe Rregulloren në Kuvend, ku pasditen e sotme diskutohet heqja e imunitetit për deputetin Saimir Tahiri, i cili akuzohet për trafik droge.

Mbledhja rinisi pas një ndërprerje prej më se një orë, me largimin e Tahirit dhe avokatit të tij Artan Hajdari, të cilët vendosën që të ikin nga mbledhja.

Tre prokurorët e Krimeve të Rënda, Besim Hajdarmataj, Elisabeta Imeraj dhe Gentian Osmani, do të paraqesin prova sekrete gjatë mbledhjes dhe për këtë arsye, anëtarët e këshillit nënshkruan një dokument, ku zotohen se do të ruajnë sekretin hetimor.

Prokurorët në seancën me dyer të hapura e zgjatur deri rreth orës 14.30 e akuzuan ish-ministrin si të lidhur me grupin “Habilaj” të akuzuar për trafik droge, madje thanë se Tahiri ka lëvizur në makinë me ta.

Nga ana e tij ish-ministri akuzoi Prokurorinë se disa sekrete hetimore i bën publike e të tjera jo.

Tahiri deklaroi se ka shumë pikëpyetje mbi materialin e sjellë nga Prokuroria. /a.y/noa.al

Tahiri “kryqëzon” Prokurorinë: Pse disa prova i nxirrni, e të tjera jo

Imuniteti në diskutim, Tahiri, prokurorit: M’u përgjigj! Kërkova të hetohet makina ime

Saimir Tahiri në prag të arrestimit, ky është avokati që ka zgjedhur ta mbrojë

Heqja e imunitetit, prokurori: Tahiri u kthye nga Greqia në makinën e Habilaj

Deklarata e fortë e Berishës: Tahiri ka marrë peng Edi Ramën

A nisi hetimi për Tahirin pas shkrimit në gazetë? Prokuroria ka këtë sqarim

Heqja e imunitetit, Prokurori sqaron pse kërkohet arrestimi i Saimir Tahirit

Seanca për Tahirin me dyer të hapura, Prokuroria: Do përmendim emra

Këshilli i mandateve mblidhet për mandatin e Tahirit, Ruçi: Do shqyrtojmë kërkesën e Prokurorisë

Deklarata e Xhafajt për Tahirin, Basha: Presion ndaj prokurorisë, të japë dorëheqjen

Tahiri futet mes brohoritjesh në Kuvend: Duroni dhe prisni dhe pesë minuta

Xhafaj: Prokuroria po përdoret politikisht. Llalla: S’i ke të qarta ligjet e reja

Xhafaj: Provat që kam parë s’e fajësojnë Tahirin, Prokuroria po përdoret politikisht

Deklarata e fortë e Tahirit: Unë po shkoj në burg, po arrestohem

A ndiheni i tradhtuar apo kurban? Tahiri ka këtë përgjigje

Rrëfimi i Saimir Tahirit: Pse jam një hap larg arrestimit tim

Kërkesa për arrestimin, Rama: Drejtësi për të gjithë dhe këdo, Tahiri të vërtetojë pafajësinë

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd