Transmetuar më 21-07-2024, 14:43

BRAZIL – Këtë të shtunë, Flamengo mposhti 2-1 Criciúma, në një ndeshje në të cilën triumfoi me një përmbysje, të konfirmuar nga një penallti e Gabigol, në minutën e 89-të.

Tashmë, përveç mënyrës se si arritën fitoren, vendasit kishin diçka pak të parë edhe për mënyrën se si u akordua ky dënim maksimal. Skena është e çuditshme, por rregullat janë shumë të qarta.

Gjithçka ndodhi në minutën e 84-të, kur në momentin sulmues të Flamengos një top i dytë u hodh në fushë dhe u ndal në zonën e rreptësisë. Në atë moment, Everton Cebolinha hyn në hapësirë ​​dhe tenton të krijojë rrezik, derisa Barreto, me një gjest instinktiv, godet topin e dytë kundër atij që po dominohej nga ish-lojtari i Benfikës.

Arbitri nuk hezitoi për asnjë sekondë dhe drejtoi dorën drejt pikës së njëmbëdhjetë metrave. Në diskutim është neni 1 i rregullit 12, i cili përcakton dhënien e një goditjeje të lirë direkte nëse dikush "hedh një objekt në drejtim të topit, një kundërshtar ose një anëtar i ekipit të arbitrit, ose e prek topin me një objekt". Të jesh brenda zonës… është penallti!

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd