Transmetuar më 09-07-2024, 23:29

AFRIKË- Një turist spanjoll është shkelur për vdekje nga elefantët në një park kombëtar të Afrikës së Jugut pasi u përpoq të fotografonte tufën. Burri 43-vjeçar u vra të dielën në mëngjes në parkun kombëtar Pilanesberg rreth 210 km në veri-perëndim të Johanesburgut.

Sipas zyrtarëve të parkut, burri, i cili ishte me tre shokë, doli nga automjeti i tij dhe u nis drejt kafshëve për të bërë foto.

“Pavarësisht paralajmërimeve nga bashkëpasagjerët e tij dhe pasagjerët nga dy automjete të tjera që ishin në shikim, ai për fat të keq nuk i vuri veshin paralajmërimeve të tyre”, tha në një deklaratë bordi i parqeve dhe turizmit të provincës Veri-Perëndimore.

Një elefant i rritur sulmoi burrin, i cili më pas iku nga elefanti. Fatkeqësisht, ai nuk mundi t’i shpëtonte ose t’i shmangej elefantit, të cilit tani iu bashkua e gjithë tufa dhe u kap dhe u shkel për vdekje.

Bordi tha se elefantët më pas u larguan pa treguar ndonjë agresion ndaj pasagjerëve të automjeteve. Pieter Nel, shefi i ruajtjes së bordit, i tha Agence France-Presse se matriarku i tufës kishte sulmuar pasi ishte "axhituar" nga afrimi i burrit.

Ai tha se ishte normale që elefantët të përpiqeshin të mbronin të vegjlit e tyre, duke shtuar: "Shumë turistë janë të pavëmendshëm ndaj rreziqeve dhe nuk e kuptojnë se sa të rrezikshme mund të jenë këto kafshë."

Sulmet e elefantëve nuk janë të rralla në rajon. Në vitin 2021, një gjuetar i dyshuar u vra nga elefantët në parkun kombëtar Kruger. Vitin e kaluar 50 njerëz u vranë dhe 85 u plagosën nga kafshët e egra – kryesisht elefantë – në Zimbabve fqinje, sipas autoriteteve lokale.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit