Transmetuar më 07-07-2024, 23:32

Quhet vitamina e rinisë dhe bukurisë pasi mbron lëkurën nga plakja e parakohshme, mbron zemrën dhe kockat. Zbulojeni atë!

Ne tashmë i dimë vetitë e dobishme të vitaminës C dhe vitaminës D në mbrojtjen e trupit. Megjithatë, vitamina E, një vitaminë jo aq e njohur gjerësisht, ka një rol kyç në jetëgjatësinë dhe ruajtjen e një pamjeje rinore.

Si një antioksidant i fuqishëm, vitamina E përfshin komponime të ndryshme të dobishme për trupin.

Sipas një publikimi në revistën Free Radical Research që citon noa.al vitamina E ka aftësinë të largojë radikalet e lira nga trupi ynë, të cilat dëmtojnë qelizat dhe shkaktojnë sëmundje duke rritur nivelet e stresit oksidativ.

Por përfitimet nuk ndalen këtu:

Imunitet të fortë

Marrja sistematike e vitaminës E gjithashtu përmirëson reaksionet imune. Vitamina E ndihmon në rregullimin e prodhimit dhe funksionimit të një numri të qelizave të bardha të gjakut përgjegjës për luftimin e infeksioneve.

Vetitë e tij antioksidante kontribuojnë gjithashtu në luftën kundër alergjive, sipas materialeve të tjera kërkimore.

Lëkurë e shëndetshme dhe rinore

Vitamina E gjithashtu krijon një barrierë mbrojtëse rreth lëkurës kundër fotoplakjes UV, sipas Journal of Molecular Medicine që citon noa.al. Por gjithashtu mbron në mënyrë efektive kundër kushteve të tjera të lëkurës, të tilla si ekzema, vitiligo dhe aknet, sipas një meta-analize të publikuar në PLoS One e cituar nga noa.al.

Kocka të forta

Sipas studimeve të ndryshme, osteoporoza mund të parandalohet edhe me sasi të mjaftueshme të vitaminës E. Por përveç përkeqësimit të kockave, një gjendje tjetër që shfaqet me pleqërinë është sarkopenia.

Sipas një studimi të publikuar në Nutrition Research që citon noa.al, vitamina E mund të vonojë humbjen e masës dhe forcës së muskujve, si dhe të përmirësojë rigjenerimin e muskujve.

Shëndeti kardiovaskular

Sipas një meta-analize të publikuar në Journal of Human Hypertension që citon noa.al administrimi i vitaminës E funksionon si një rregullator i presionit sistolik të gjakut. Përveç kësaj, sipas një studimi tjetër, ndihmon në luftimin e inflamacionit dhe rregullimin e niveleve të lipideve në gjak, duke reduktuar rrezikun e aterosklerozës.

Megjithatë, siç theksojnë studiuesit e një studimi të publikuar në Cureus, cituar nga noa.al, ende nuk ka prova të mjaftueshme për të vërtetuar se marrja e vitaminës E çon në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare apo edhe vdekjen nga sëmundjet e zemrës.

Sa duhet të konsumojmë çdo ditë?

Sasia ditore e rekomanduar për personat mbi 14 vjeç është 15 mg. Megjithatë, gratë që ushqehen me gji kanë nevojë për 19 mg, ndërsa fëmijët kanë kërkesa më të ulëta, duke filluar nga 4 mg për foshnjat dhe duke u rritur në 11 mg nga mosha nëntë deri në 13 vjeç.

Ushqimet e pasura me vitaminë E

Farat e lulediellit: 10 mg për racion

Bajame: 7,3 mg për racion

Lajthi: 4,3 mg për racion

Kikirikë: 2,4 mg për racion

Avokado: 2,1 mg për porcion

Spec i kuq i ëmbël ( i papërpunuar): 1,9 mg për racion

Abalone (kërmijtë e detit): 3,4 mg për racion

Salmon: 2 mg për racion

Troftë: 2 mg

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit