Transmetuar më 07-07-2024, 23:00

Për të parë më në fund këndshëm, ëndrrat e netëve të verës

Shtëpia në orët e mbrëmjes duket e padurueshme pa kondicioner.

A ka ndonjë mënyrë për të shijuar më në fund gjumin pa u djersitur apo duke u hedhur rrotull në shtrat për orë të tëra?

Sipas Matthew Ebben, një asistent profesor në Departamentin e Neurologjisë dhe Neuroshkencës në Qendrën e Gjumit në Nju Jork, ekziston.

Bëni dush para se të shkoni në shtrat

Pavarësisht nëse keni ose jo kondicioner në dhomën e gjumit, është e rëndësishme që temperatura e trupit të bjerë para se të flini. Mënyra më e thjeshtë për ta arritur këtë është duke bërë një dush të freskët.

Ndiqni një program të butë ushtrimesh

"Nëse mund ta përballoni, pak ushtrime para gjumit do t’ju ndihmojnë të flini më mirë," thotë Dr. Ebben. “Zgjidhni një lloj ushtrimi që nuk është shumë intensiv, si pilates apo joga, në mënyrë që trupi juaj të mos nxehet shumë”.

Blini një ventilator

Natyrisht, nëse nuk keni kondicioner, do të përdorni një ventilator. Megjithatë, kjo nuk është arsyeja pse ai rekomandon blerjen e freskueses. Sipas tij zhurma që prodhon do të mbytë të gjitha zhurmat e tjera dhe do t’ju ndihmojë të bini në gjumë.

Përdorni pako akulli

Vendosini ato në pikat e pulsit si kyçet e duarve, qafa dhe kyçet ose prapa gjunjëve për të ftohur gjithë trupin tuaj.

Ndryshoni çarçafët

Harrojini çarçafët prej sateni, mëndafshi dhe poliesteri dhe zgjidhni pambuk, madje edhe prej pambuku të lehtë, që do t’ju mbajë të freskët për më gjatë.

Flini në dhomën më të freskët

Nëse nuk e keni këtë mundësi, Dr. Ebben sugjeron mbajtjen e perdeve të mbyllura gjatë ditës në mënyrë që hapësira të mbahet më pak e ngrohtë.

Mos harroni të pini ujë

Siç e dini, për shkak të temperaturave të larta në verë, trupi dehidratohet. Prandaj është thelbësore që të përfshini më shumë lëngje në dietën tuaj ditore se zakonisht, ose duke pirë shumë ujë dhe lëngje natyrale, ose duke konsumuar fruta dhe perime të freskëta. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit