Transmetuar më 04-07-2024, 23:22

Policia e Serbisë ka zhvilluar një aksion në zonën e Bujanocit, e cila banohet nga një komunitet me shumicë shqiptare.

Mësohet se autoritetet serbe kanë kryer bastisje në disa prej shtëpive në Bujanoc, me pretekstin se po kërkonin armë.

Ende nuk dihet nëse ka pasur indicie për zhvillimin e kontrolleve për armë në komunën me shumicë shqiptare apo kontrolli ka pasur tjetër arsye.

Këto ndërhyrje janë shoqëruar edhe me reagimin e komunitetit shqiptar në Luginën e Preshevës, të cilët i kanë bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ndërhyjë.

Sakaq, tensionet mes Prishtinës dhe Beorgadit mbeten të nxehta, ndëra palët nuk kanë arritur ende të gjejnë gjuhën e përbashkët për shumë çështje.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit