Transmetuar më 04-07-2024, 14:08

SHBA- Vajza e Donald Trump, Ivanka Trump ka folur në një intervistë në podcast të Lex Friedman lidhur me projektin që do të realizohet në Shqipëri. Ivanka Trump dhe bashkëshorti i saj, zhvilluesi i pasurive të paluajtshme Jared Kushner, po nisin një projekt ambicioz për të hapur një hotel luksoz Aman në Shqipëri.

“Tani për tani po punoj me burrin tim. Ne kemi këtë ishull prej 1400 hektarësh në Mesdhe dhe po sjellim arkitektët më të mirë dhe markat më të mira.”, tha ajo, shkruajnë mediat e huaja.

Resorti në mal do të menaxhohet nga marka prestigjioze Aman e Vlad Dronin dhe do të ketë restorantin e njohur Carbone. Ajo është pjesë e Major Food Group, e cila është e njohur për klientelën e saj të famshme. Ky grup ka vetëm 7 restorante ekskluzive në të gjithë botën nga Amerika në Hong Kong.

"Aman do të operojë hotelin për ne, dhe ato do të jenë vila, dhe ne kemi Carbone që do të bëjë ushqimin dhe pijet," tha Trump.

Ivanka e cila punoi në Shtëpinë e Bardhë së bashku me Kushnerin përpara se të tërhiqej për të kaluar më shumë kohë me fëmijët e tyre në Miami, theksoi angazhimin e tyre për të respektuar peizazhin natyror.

"Ne po përpiqemi të nderojmë topografinë që ekziston," vuri në dukje ajo.

Vizatimet konceptuale pasqyrojnë një estetikë moderne që integrohet pa probleme me bimësinë dhe terrenin përreth, duke shmangur krijimin e thjesht "një kutie të bukur xhami".

“Natyrisht që ju doni xham dhe dëshironi të shikoni atë oqean të mrekullueshëm blu, por si ta bëni këtë në një mënyrë që nuk duket e përgjithshme dhe nuk është një mundësi e humbur për të krijuar diçka të re,” shtoi ajo.

Marka Aman, e cila krenohet me mbi 30 prona në 20 vende, frekuentohet nga të famshëm si Bill Gates, Mark Zuckerberg, Kardashians, Angelina Jolie, David Beckham, George dhe Amal Clooney dhe Tom Hanks. Dhomat në resortet Aman zakonisht kushtojnë rreth 1,400 dollarë për natë, me vila me çmim 50,000 dollarë. Ivanka është parë shpesh në vendndodhjen e Aman-it në Nju Jork dhe planifikon të mbështesë babanë e saj, Donald Trump, kur ai të pranojë zyrtarisht nominimin e GOP për president. Megjithatë, ajo nuk do të shërbejë në asnjë cilësi politike gjatë fushatës.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit