Transmetuar më 02-07-2024, 09:36

GREQI- Një betejë është zhvilluar gjatë natës në tre fronte zjarri nga forcat e Zjarrfikësve dhe Mbrojtjes Civile, në vatrat aktive në Kos, Kios dhe Heraklion të Kretës. Zjarri që shpërtheu mëngjesin e djeshëm në Kos në zonën e Portes Antimachia është i kontrolluar, megjithatë ka shumë shpërthime të shpërndara.

Në vendngjarje po punojnë 102 zjarrfikës me 13 automjete dhe 7 grupe alpinistësh. Flakët kanë mbërritur në zonën përreth banesave në Kardamenë. Edhe pse në orët e para të mëngjesit pati informacione se zjarri në zonën jashtë Kardamenës është në shuarje, zjarrfikësit nuk e konfirmuan.

Banorët dhe vizitorët e fshatit Kardamenë u transportuan me autobusë, të siguruar edhe nga pushteti vendor, në ambientet e shkollave si dhe në fushën e zonës. Garda bregdetare është gjithashtu e gatshme të ndihmojë, nëse kërkohet. Sipas zjarrfikësve, deri më tani nuk raportohet për dëme në shtëpi apo hotel.

Kryetari i komunës së Kos, Theodosis Nikitaras, në postimin e tij në Facebook ka bërë thirrje për ndihmë nga grupet vullnetare për të ndihmuar në shuarjen e zjarrit.

"Urgjente! Na duhen menjëherë grupe vullnetare dhe të rinj që të na ndihmojnë në punën tonë. Ndërtesat publike të Antimakisë, kompleksi i Liceut dhe Gjimnazit, Shkolla Fillore dhe Salla e Fjetjes mbeten të hapura, ku mund të Banorët dhe vizitorët e Kardamenës drejtohen pas evakuimit për shkak të zjarrit që po vazhdon. Ndihma vullnetare e ofruar për kujdesin e bashkëqytetarëve tanë mund të drejtohet në të njëjtat zona.", thuhet në postim.

Vijon aktiv edhe zjarri i cili ka rënë mëngjesin e djeshëm në Sidirounda të Kiosit. Siç u bë e ditur nga Zjarrfikësja, intensiteti i zjarrit në një zonë malore është ulur, ndërsa deri më tani nuk ka asnjë banesë të rrezikuar. Zjarrfikësit po luftojnë me shpërthime të shpërndara.

Në vendngjarje po punojnë 177 zjarrfikës me 36 automjete dhe 11 grupe alpinistësh. Gjithashtu në terren janë edhe dy avionë dhe një helikopter Sipas informacioneve të Zjarrfikësve, gjatë shuarjes së zjarrit në Kios kanë mbetur të lënduar lehtë 6 persona , përkatësisht 5 zjarrfikës dhe një zjarrfikës privat në pension.

Pak pas mesnate ka rënë zjarr edhe në një zonë me bar në një vend të paarritshëm në zonën e Geraki të Komunës Minoa Pediados në Heraklion, Kretë. Sipas Zjarrfikësve, asnjë vendbanim nuk rrezikohet. Në vendngjarje po punojnë 75 zjarrfikës me 24 mjete, dy grupe njerëzish dhe dy helikopterë.

Lidhur me zjarrin që ka rënë në bimësi të ulët në Strehëzën e Heraklionit, sipas Zjarrfikësve, tabloja është më e mirë. Në vendngjarje po operojnë 36 zjarrfikës.

52 zjarre agropyjore kanë ndodhur në 24 orët e fundit. 44 prej tyre janë trajtuar menjëherë dhe zjarrfikësja po merret me 8 vatra të tjera. Zjarret në Distomo në Boeoti, Zakynthos, Heraklion në Kretë dhe Agios Elissaios në Laconia janë pa një vatër aktiv.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit