Transmetuar më 01-07-2024, 11:34

TIRANË- Mediat prestigjioze ndërkombëtare i kanë kushtuar artikuj ndarjes nga jeta të shkrimtarit më të madh shqiptar, Ismail Kadaresë. Ai ndërroi jetë mëngjesin e sotëm nga shkaqe natyrale, si pasojë e një arresti kardiak.

"Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare Ismail Kadare, gjiganti i letërsisë shqipe", më këtë titull e ka nisur shkrimin e saj britanikja The Guardian.

Tregimet e tij alegorike, të informuara nga jeta nën komunizmin shtetëror, tërhoqën vlerësime ndërkombëtare, por ai këmbënguli se nuk ishte një shkrimtar politik. Ismail Kadare, shkrimtari shqiptar që eksploroi historinë dhe kulturën e Ballkanit në poezi dhe letërsi artistike për më shumë se 60 vjet, ka vdekur në moshën 88-vjeçare, ka thënë botuesi i tij. Duke shkruar nën hijen e diktatorit shqiptar Enver Hoxha, Kadare shqyrtoi shoqërinë bashkëkohore përmes thjerrëzave të alegorisë dhe mitit në romane, duke përfshirë Gjenerali i ushtrisë së vdekur, Rrethimi dhe Pallati i ëndrrave." thuhet në artikullin e medias britanike.

Associated Press e ka cilësuar Kadarenë si romancieri shqiptar me famë botërore, ndërsa shton se ai u bë i njohur ndërkombëtarisht pas botimit të romanit "Gjenerali i ushtrisë së vdekur". Roman i cili u botua kur Shqipëria ende qeverisej nga diktatori Enver Hoxha.

"Kadare është përmendur prej kohësh si një pretendent i mundshëm për çmimin Nobel për Letërsinë. Redaktori i Shtëpisë Botuese Onufri Bujar Hudhri tha se autori i njohur vdiq të hënën në mëngjes. Një infermiere në spital, e cila foli në kushte anonimiteti sepse nuk ishte e autorizuar të fliste me shtypin, tha se ai u dërgua në dhomën e urgjencës pasi pësoi një arrest kardiak. Kadare u bë i njohur ndërkombëtarisht pas botimit të romanit të tij "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" në vitin 1963, kur Shqipëria qeverisej ende nga qeveria komuniste e diktatorit të ndjerë Enver Hoxha.", thuhet në shkrimin e AP.

Media franceze, France24 shkruan se Ismail Kadare ishte një dritë e shndritshme në ditët më të errëta të Shqipërisë.

“Romanci Ismail Kadare, i cili ndërroi jetë në shoqërinë 88-vjeçare, përdor penën e tij si një armë të fshehtë për t’i mbijetuar diktatorit komunist paranojak të Shqipërisë, Enver Hoxha. Tregimi i tij i sofistikuar – shpesh i krahason me atë të George Orwell ose Franz Kafka – përdorte metaforën dhe ironinë për të parë natyrën e tiranisë nën Hoxhën, i cili sundoi Shqipërinë nga viti 1946 deri në vdekjen e tij në 1985,” shkruan mediumi francez.

The Washington Post shkruan gjithashtu se romancieri shqiptar i njohur botërisht ka ndërruar jetë pasi u dërgua me urgjencë në QSUT për shkak të një arresti kardiak.

"Kadareja e Shqipërisë, romanet e të cilit sfiduan diktaturën, vdes në moshën 88-vjeçare", është titulli që Barron’s ka zgjedhur për raportimin e vdekjes së gjeniut të letrave shqipe.

Artikujt dhe shkrimet për Ismail Kadarenë nuk kanë munguar edhe në mediat e trevave shqiptare si në Kosovë, Mali të Zi dhe Maqedoni të Veriut.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit