Transmetuar më 19-06-2024, 12:36

Nëse e keni gjetur veten në një situatë ku keni qenë të uritur dhe më pas, në mungesë të vakteve të balancuara, keni kërkuar ushqime me shumë kalori që nuk janë të pasura me vlera ushqyese, nuk keni nevojë të shqetësoheni.

Hulumtimet nga UCLA zbuluan se ushqimet e pasura me acid docosahexaenoic, ose acid yndyror omega-3 DHA, mund të zhdukin disa nga efektet e mbingrënies.

Salmon

Peshqit yndyrorë si salmoni i egër, sardelet dhe skumbri përmbajnë më shumë se 10 herë më shumë se DHA se burimet e tjera si arrat, spinaqi dhe drithërat. Kjo është mirë të dihet sepse DHA mbron trurin nga dëmtimet inflamatore, përmirëson aftësinë nxënëse dhe kujtesën dhe shëron indet e trurit të dëmtuara nga fruktoza. Salmoni është gjithashtu një burim i shkëlqyer i selenit dhe vitaminës D.

Farërat

Kur ndiheni të sëmurë pas ngrënies së tepërt, farat chia dhe liri janë zgjedhje të shkëlqyera. Ato përmbajnë shumë acide yndyrore omega-3 në vetëm dy lugë gjelle, dhe gjithashtu janë plot me fibra, të cilat ndihmojnë në ushqimin e baktereve të zorrëve dhe ndihmojnë në humbjen e peshës. Përveç kësaj, kjo fibër gjithashtu ndihmon në largimin e çdo toksine që keni konsumuar.

Arra

Vetëm një e katërta e filxhanit me arra ofron më shumë se 133 për qind të sasisë së rekomanduar të acideve yndyrore omega-3. Një studim i Yale që citon noa.al sugjeron se ngrënia e tyre mund të çojë në një dietë të përgjithshme më të shëndetshme. Studiuesit zbuluan se shtimi i 60 gramë arra në dietën e përditshme për gjashtë muaj çoi në konsum më të vogël të ushqimeve jo të shëndetshme.

Aloe vera

Lëngu i aloe verës është një mënyrë e shijshme për të pastruar trupin pas ngrënies së tepërt. Nutricionistja Niki Ostrover shprehet se kjo është gjëja e parë që ajo u rekomandon klientëve të saj pasi pinë shumë alkool. Ky lëng është plot me vitamina, minerale dhe aminoacide.

Gazeta British Journal of General Practice që citon noa.al thekson se aloe vera mund të zvogëlojë inflamacionin e zorrëve dhe të ndihmojë në riparimin e dëmtimit të zorrëve. Gjithashtu mund të rrisë bakteret e shëndetshme në zorrë që ndihmojnë në tretje.

Lëngu i kockave

Lëngu i kockave ndihmon gjithashtu pas ngrënies së tepërt. Nutricionisti Ostover thotë se supa me lëng kockash tretet lehtë, plotësojnë mineralet dhe lëndët ushqyese të humbura dhe forcojnë zorrët. Kjo supë lejon trupin të thithë kalciumin, magnezin, fosforin dhe mineralet.

Ajo gjithashtu siguron glukozaminë, e cila lehtëson dhimbjen, dhe glicinë, glutaminë dhe prolinë, të cilat ofrojnë një sërë përfitimesh. Punon për të forcuar sistemin imunitar, parandalon inflamacionin, riparon mukozën e zorrëve dhe rregullon sheqerin në gjak.

Radhiqet

Rrënja e luleradhiqes nga e cila prodhohet ky çaj është plot me vitamina A, C dhe D. Gjithashtu përmban zink, hekur, magnez dhe kalium. Plus, ka më shumë beta-karotinë për porcion sesa karotat. Duke u përgatitur nga gjethet e luleradhiqes, çaji nuk është i hidhur dhe lehtëson gazrat.

Pije dhe perime të fermentuara

Nëse keni marrë shumë sheqer, përfshini një probiotik në dietën tuaj. Në këtë mënyrë, ju do të rrisni acidin klorhidrik, i cili do t’ju ndihmojë me tretjen dhe të gjitha ato baktere të mira të zorrëve do të ndihmojnë në thithjen dhe zbërthimin e sheqerit që keni gëlltitur.

Turshitë

Perimet e fermentuara si lakër turshi, kimchi ose turshi të tjera rikthejnë lëndët ushqyese duke siguruar një dozë të plotë të vitaminës C, të gjitha vitaminat B dhe një pjesë të pasur të aminoacideve, veçanërisht lizinës dhe metioninës. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd