Transmetuar më 10-06-2024, 21:47

POLONI- Një shpërthim ndodhi në fabrikën e armëve Mesko në qytetin juglindor polak të Skarzysko-Kamienna të hënën, duke rezultuar në një zjarr dhe vdekjen e një punëtori 59-vjeçar. Një shpërthim në një fabrikë armatimi në Poloni vrau një dhe plagosi disa persona.

Shpërthimi shkaktoi një zjarr dhe vrau një punëtor 59-vjeçar në fabrikën e armëve Mesko në qytetin polak të Skarżysko-Kamienna. Një tjetër punonjës u shtrua në spital pasi thithi tym, megjithëse gjendja e tij nuk është në rrezik për jetën, thanë autoritetet lokale.

“Ne patëm një shpërthim në qendrën e karburantit të raketave, e cila u vu në funksion disa vite më parë,” tha kryetarja e uzinës Elżbieta Śreniawska.

Shkaku i ngjarjes aktualisht është nën hetim. Fabrika në pronësi të Polska Grupa Zbrojeniowa shtetërore – prodhon produkte mbrojtëse, raketa antitank dhe municione të armëve të vogla. Gjithashtu Polonia ka ofruar mbështetje të gjerë ushtarake për Ukrainën, duke rritur ndjeshëm prodhimin për shumë fabrika lokale të armëve.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd