Transmetuar më 23-05-2024, 09:52

WhatsApp po ecën përpara me një ndryshim të madh që do të prekë të gjithë përdoruesit e celularëve që përdorin aplikacionin, pavarësisht ankesave

WhatsApp ka dominuar plotësisht hapësirën e mesazheve që kur u lëshua për herë të parë për telefonat inteligjentë në 2009.

Historia pas emrit është qesharake. Bashkëthemeluesi e quajti aplikacionin "WhatsApp" që të tingëllojë si "Ça bëhet". Tani në pronësi të gjigantit të teknologjisë Meta, aplikacioni së fundmi njoftoi disa nga ndryshimet e tij më të mëdha për iPhone dhe Android në vite.

Përdoruesit kanë kërkuar një "modalitet më të errët të errët" dhe WhatsApp ka bërë përmirësime për t’i dhënë pamjes një kontrast më të lartë me tone më të thella për të "ulur tendosjen e syve në kushte me dritë të ulët".

Idit Yaniv, Drejtor i Dizajnit të WhatsApp në Meta, tha: "Ne shikuam mbi 35 përsëritje të ngjyrave të ndryshme, duke u përafruar përfundimisht me ngjyrën ikonë të gjelbër të WhatsApp dhe duke zgjedhur një gamë që lejon kombinime harmonike ngjyrash në të gjithë aplikacionin."

"Kemi rritur gjithashtu përdorimin e ngjyrave neutrale në mënyrë që të jemi më selektivë se ku dhe si përdoret jeshilja."

Përditëso ikonat

Kompania e teknologjisë bëri gjithashtu ikonat e saj me një skicë më të rrumbullakosur për të dhënë një "estetikë më të gjallë".

“Po rifreskojmë gjithashtu sfondin origjinal të paracaktuar në biseda. Zbuluam se shumica e njerëzve po përdornin shkarravinë, por kishte një mundësi për ta bërë atë edhe më unik dhe më të përshtatshëm për bisedat e përditshme,” shtoi Yaniv.

"Ekipi ynë rishikoi çdo vepër arti në shkarravinë dhe eksploroi opsione të reja që ishin të thjeshta në stil dhe përfaqësonin më mirë një grup të ndryshëm njerëzish dhe objektesh."

Lundrim më i lehtë

Pajisjet Android po marrin një "shirit më modern, më të njohur të navigimit të poshtëm" në mënyrë që përdoruesit të mund "të gjejnë atë që u nevojitet më shpejt".

Yaniv thotë se "vendosja e skedave më afër gishtit të madh të njerëzve ofron navigim më natyral dhe përputhet me përvojën aktuale në pajisjet Android".

“Dërgimi i fotove dhe videove në iOS tani është gjithashtu më i lehtë me një paraqitje të re të bashkëngjitjes. Në vend të një menyje me ekran të plotë, ne kemi shtuar një pjesë të zgjerueshme që ju lejon të shihni më qartë funksionet kur dërgoni media, sondazhe, dokumente dhe më shumë,” shton ai.

Menaxhimi më i mirë i bisedës

Dizenjuesi thotë se WhatsApp tani ka ndërtuar “mjete organizative më të mira për mesazhet”.

“Kohët e fundit, ne kemi prezantuar filtra bisedash që ju ndihmojnë të përqendroheni dhe të gjeni më shpejt bisedat e rëndësishme. Lëvizja e shiritit të navigimit të Android në fund na lejoi të dizajnonim filtra për të qenë në krye të listës së bisedave në mënyrë që përdoruesit të mund të gjejnë shpejt bisedat e duhura pa pasur nevojë të lëvizin nëpër të gjithë kutinë e tyre hyrëse," shpjegon ai.

"Tani, ju mund të zgjidhni midis filtrave të palexuar dhe grupit, me një trokitje të vetme, për të mësuar rreth mesazheve të humbura ose bisedave tuaja të preferuara në grup."

Gjiganti i teknologjisë shpjegon se nuk ka asnjë mënyrë për të hequr dorë nga përditësimi dhe se të gjithë do ta marrin atë ndërsa shpërndahet në mbarë botën. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd