Transmetuar më 19-05-2024, 08:20

Tiranë, 19 Maj 2024 – Tregu i këmbimit valutor në Shqipëri ka shënuar lëvizje interesante sot.

Dollari amerikan vazhdon të jetë një nga monedhat kryesore në treg, duke u blerë për 92 lekë dhe duke u shitur për 92.9 lekë.

Ndërkohë, euro, që është monedha e përdorur gjerësisht në tregjet europiane, blihet për 100 lekë dhe shitet për 100.7 lekë.

Franga zvicerane, e njohur për stabilitetin e saj, këmbehet sot në blerje me 100.8 lekë dhe në shitje me 102 lekë.

Paundi britanik, i cili ka pasur një histori të ndërlikuar pas Brexit, blihet me 116.4 lekë dhe shitet me 117.2 lekë.

Në fund, dollari kanadez, i cili ka treguar një performancë të qëndrueshme në muajt e fundit, blihet me 67.5 lekë dhe shitet me 69 lekë. Këto lëvizje të kursit të këmbimit janë thelbësore për investitorët dhe bizneset që operojnë në tregun ndërkombëtar.

Tabela

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd