Transmetuar më 09-05-2024, 06:24

Gjigandi farmaceutik britanik AstraZeneca ka njoftuar se po tërheq vaksinën e saj Covid-19 nga tregjet në mbarë botën, duke e justifikuar me një rënie të kërkesës.

Vendimi vjen pasi ditët e fundit kompania pranoi se vaksina e saj kishte efekte anësore që çonin në trombozë me pasojë vdekjen.

Të paktën 80 njerëz vdiqën në Britaninë e Madhe si pasojë e kësaj dhe qindra të tjerë kanë pësuar dëmtime të rënda shëndetësore, raporton noa.al.

Kompania tha se vendimi i saj ishte për shkak të një "bollëku të tepërt të vaksinave të përditësuara" në treg për shtame të ndryshme të virusit dhe një "rënie të kërkesës" për vaksinën e saj Vaxzevria, të cilën AstraZeneca nuk po e prodhon apo shpërndan më.

Si rezultat, AstraZeneca vendosi të inicojë tërheqjen e autorizimit të marketimit të Vaxzevria në Evropë.

Agjencia Evropiane e Barnave konfirmoi se autorizimi i marketingut për Vaxzevria ishte tërhequr me kërkesë të firmës farmaceutike.

Grupi ka thënë se do të punojë gjithashtu me rregullatorët në mbarë botën për të tërhequr autorizimet e marketingut për Vaxzevria ku nuk pritet asnjë kërkesë në të ardhmen për vaksinën.

AstraZeneca deklaroi qëllimin e saj për të "përfunduar këtë kapitull" në deklaratën e saj për shtyp, me një burim të kompanisë që tregon mungesën e shitjeve kohët fundit të AstraZeneca.

Në deklaratën e saj për shtyp, AstraZeneca shprehu krenarinë e jashtëzakonshme për rolin e Vaxzevria në përfundimin e pandemisë.

Pas padive të viktimave, AstraZeneca pranon se vaksinat e saj kanë shkaktuar efektin e rëndë anësor, mpiksjen fatale të gjakut në vena

“Vlerësimet e pavarura tregojnë se mbi 6.5 milionë jetë u shpëtuan vetëm në vitin e parë të përdorimit të vaksinës dhe më shumë se tre miliardë doza janë shpërndarë në mbarë botën”, thuhet në deklaratë.

Në Shqipëri kjo vaksinën u përdor gjerësisht tek shtresa intelektuale. Arsimtarët, pedagogët dhe kategori të tjera të ngjashme morën të paktën 2 doza të kësaj vaksine në 2021 dhe 2022. Zyrtarisht nuk ka asnjë të dhënë për efektet e kësaj vaksine tek shqiptarët e vaksinuar.

Vaksina Vaxzevria, një nga të parat në treg, por jo një specialitet i AstraZeneca, u përball me disa pengesa, duke përfshirë mosmiratimin në SHBA dhe problemet e shpërndarjes në Evropë, mes dyshimeve për rritjen e rrezikut të trombozës pas disa vdekjeve.

AstraZeneca sqaroi se në prill 2021, në marrëveshje me agjencinë rregullatore britanike MHRA, ata përditësuan informacionin mbi Vaxzevria për të përfshirë mundësinë e nxitjes së rasteve të rralla të trombozës.

Mbretëria e Bashkuar fillimisht u mbështet në Vaxzevria për përhapjen e saj të vaksinimit, por më vonë e zëvendësoi atë me vaksina rivale. Megjithatë, AstraZeneca thekson shpesh se rregullatorët dhe shtete të ndryshme që autorizuan vaksinën përcaktuan se përfitimet e vaksinimit i tejkalonin shumë rreziqet e efekteve anësore jashtëzakonisht të rralla. /noa.al

TË DHËNAT BËHEN PUBLIKE: Vaksinat kundër kovid rritën ndjeshëm trombozën, ataket kardiake dhe 11 sëmundje të tjera kritike

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd