Transmetuar më 05-05-2024, 20:08

Më 8 janar, 19-vjeçari shqiptar, Xhuliano Prenga "nënshkroi" dënimin e tij me vdekje! Por duket se të paktën deri më tani, situata e tij ka ndryshuar.

Më shumë detaje lidhur me fatin e shqiptarit që tashmë po mbahet i izoluar në burgun e Bagdadit për vrasjen e Mustafa Aljiburi, i njohur me nofkën “Benzema” ka dhënë gazetari Ervin Dushi.

Në një intervistë që ka dhënë për "Jetë shqiptare", Dushi pretendoi se shteti suedez ka ndërhyrë që të paktën, i riu shqiptar të mos dënohet me vdekje.

Megjithatë për të riun, ende nuk është marrë një vendim.

"Kemi tentuar që të kontaktojmë me nënën e tij, por nuk ia kemi dalë sepse duhet mirëkuptuar. Ka një fëmijë gjallë, që nuk e ka të gjallë. Ai vazhdon të jetë në Bagdad në burg dhe e vetmja e mirë është që shteti suedez pagoi për të "blerë" jetën e tij. Përdorën një klauzolë që kishin fiset atje, ku mund të bënin marrëveshje… Pritet që të shprehet gjykata, mund të dënohet me burg përjetë, por mjafton që të jetë gjallë. Mos ta asgjesojnë në mes të qytetit. Kjo është e vetmja e mirë. Mundësitë për deportim janë të pakta sepse duhet të vuajë dënimin në vendin që ka kryer krimin,"-tha Dushi.

Mustafa Aljiburi, 34 vjeç, u qëllua për vdekje me datë 8 janar në një makinë në lagjen Ameria të Bagdadit, Irak. Një person, i cili sipas mediave irakiane ishte shfaqur me një motoçikletë dhe kishte hapur zjarr, u largua nga vendi i ngjarjes por më pas u arrestua nga policia vetëm pak orë pas ngjarjes. 19-vjeçari Xhuliano Prenga që qëlloi për vdekje mafiozin që njihej edhe me nofkën e tij "Benzema", ishte shqiptar. Duke qenë se i riu kishte pasaportë suedeze, u kuptua që ishte shqiptar vetëm nga një tatuazh me shqiponjë që kishte në krah.

Shqiptari ishte përgatitur për të kryer të gjithë detyrën që i ishte ngarkuar me shumë gjasa nga banda kundërshtare. Duke marrë parasysh situatën e vështirë mes klaneve të drogës në Suedi, mediat nuk kanë publikuar më lajme lidhur me të riun, duke tentuar që të mbrojnë të paktën familjen e tij, nënën, motrën dhe të vëllanë, të cilët ende jetojnë në Suedi.

Shënim: Publikimi është ndryshuar pjesërisht në titull dhe përmbajtje pas verifikimit nga Faktoje.al 

Titulli i mëparshëm: Vrasja e ‘Benzemasë’ së Irakut, i riu shqiptar i shpëton dënimit me vdekje. Suedia paguan miliona euro

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd