Transmetuar më 29-04-2024, 18:11

Për të gjithë ata njerëz që jetojnë në qytet, por e duan gjelbërimin, bimët e brendshme janë zgjidhja perfekte për të sjellë pak natyrë në çdo dhomë.

Në fakt, ne gjejmë shumë arsye të shkëlqyera për të pasur bimë e sidomos lule, që mbahen brenda banesës.

E, përveçse janë të bukura për t’u admiruar, bimët e brendshme ndihmojnë në pastrimin e ajrit, duke e bërë cilësinë e tij më të mirë.

Pastaj, bimët e gjelbra janë një ilaç i vërtetë natyror për stresin pasi ato veprojnë në humor, duke e bërë atë edhe më të mirë.

Sot do të shohim së bashku bimët e mëdha më të bukura të brendshme.

Le të fillojmë listën tonë me Sansevieria. Kjo bimë është një nga më të mëdhatë dhe më e përdorura në apartamente, dyqane dhe zyra.

Kjo lloj bime, e cila mburret me më shumë se 50 lloje, është mjaft e gjithanshme dhe mbi të gjitha duket bukur në çdo cep të shtëpisë dhe nuk kërkon shumë vëmendje.

Sidoqoftë, sansevieria ka nevojë për pozicione të ndritshme dhe nuk i pëlqen shumë ujë.

Plehërimet mund të bëhen më pas një herë në muaj gjatë periudhës vegjetative.

Sansevieria është e njohur për aftësinë e saj për të pastruar ajrin e hapësirave të brendshme të shtëpive të ndryshme.

E vazhdojmë këtë listë me një tjetër bimë të madhe të brendshme: dracaena. Në fakt, nëse jeni duke kërkuar për një bimë shtëpiake të përsosur për të zbukuruar dhomën tuaj të dashur të ndenjes, dracaena është padyshim për ju.

Karakterizohet nga gjethet e saj të mëdha me një formë eliptike dhe të theksuar me ngjyra që variojnë nga jeshile e lehtë në vija të bardha/verdhë.

Dracaena rritet lehtësisht, edhe në kushte të konsideruara pothuajse ekstreme. Në çdo rast ka nevojë vetëm për ujë dhe dritë që të ecë mirë. Meqenëse është një bimë tropikale, duhet të mbani mend që gjithmonë ta mbani dheun e saj me lagështi dhe t’i pastroni mirë gjethet.

Më pas përfundojmë koleksionin tonë të bimëve më të mëdha të brendshme me spathiphyllum.

Po flasim për një bimë tropikale me lule të bukura të bardha, të cilat i japin një prekje elegance ambienteve të shtëpisë tuaj.

Spathiphyllum ka nevojë për pak vëmendje shtesë, por ne mund t’ju garantojmë se i gjithë mundi do të shpërblehet plotësisht nga bukuria e tij madhështore.

Gjatë verës, ujitja duhet të jetë shumë e rregullt dhe në periudha të ndryshme mund të nevojitet edhe çdo ditë. Së fundi, kjo bimë e madhe dhe e bukur nuk i pëlqen temperaturat shumë të larta, por ka nevojë për mjedise të lagështa për të mbijetuar në mënyrë efektive. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd