Transmetuar më 24-04-2024, 13:30

U bënë vite që shumë femra sulen pas botoksit duke bërë tërheqje të lëkurës së fytyrës kryesisht në pjesën e sipërme të saj në një përpjekje të ethshme për të larguar rrudhat dhe për t’u dukur më të reja.

Kjo është një procedurë e thjeshtë, por kushton disa qindra euro dhe lipset të jetë periodike duke krijuar një varësi të kushtueshme.

Por mëma natyrë ka përbërës që janë njësoj ose edhe më efektivë se botoksi.

Ky është rasti që do t’ju detajojmë, i cili, përveçse kushton pak, përgatitet lehtë dhe ofron rezultate të shkëlqyera në një kohë të shkurtër.

Duke ndjekur recetën më poshtë mund të përgatisni një maskë natyrale bazuar në niseshtenë e misrit, e cila ka një efekt të ngjashëm me atë të botoksit.

Niseshteja e misrit ka fuqi të madhe astringjente, e aftë të zvogëlojë prodhimin e sebumit në fytyrë, duke reduktuar rrudhat.

Plus, duke e kombinuar me përbërës të tjerë natyralë, mund të arrini efekte vërtet të mahnitshme.

Për përgatitjen e maskës ju duhen: 1 lugë gjelle niseshte misri, 5 lugë gjelle lëng karote, 1 lugë gjelle kos natyral (pa aromë), 150 ml ujë të pijshëm.

Përzieni niseshtenë e misrit me 50 ml ujë, derisa të tretet plotësisht.

Zieni 100 ml ujë, pastaj shtoni niseshtenë e tretur dhe përziejeni mirë, derisa të bëhet një masë homogjene.

Lëreni të ftohet dhe i shtoni kosin dhe lëngun e karotës.

Përziejeni dhe lëreni të ftohet.

Përpara se të aplikoni këtë maskë, lani fytyrën, duke e tharë mirë.

Përdorni një furçë kozmetike për të shpërndarë maskën në të gjithë fytyrën, duke ndjekur lëvizjet nga lart poshtë.

Lëreni 15 minuta, më pas shpëlajeni me ujë të ngrohtë.

Vendosni maskën 3 herë në javë për të marrë rezultatet që në muajin e parë.

Këshilla shtesë

Për të minimizuar rrudhat e lëkurës dhe për të ruajtur një pamje të re dhe të shëndetshme, ju mund të ndiqni disa hapa dhe praktika të mira:

Mbrojtja nga Dielli

Rrezet e diellit janë një nga shkaktarët kryesorë të plakjes së lëkurës. Përdorni krem mbrojtës nga dielli me SPF të lartë çdo ditë, edhe në ditët e vranëta, për të mbrojtur lëkurën nga dëmtimet e rrezatimit UV kur jeni të ekspozuar ndaj tij.

Hidratimi

Mbajtja e lëkurës të hidratuar është thelbësore. Pini shumë ujë gjatë ditës dhe përdorni kremra hidratuese që përmbajnë përbërës si acid hialuronik, të cilët ndihmojnë në mbajtjen e lagështisë në lëkurë.

Dieta e pasur me antioksidantë

Ushqimet e pasura me antioksidantë, si frutat dhe perimet, mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës nga dëmtimet e radikalëve të lirë. Vitaminat C dhe E, si dhe beta-karoteni, janë veçanërisht të dobishme për shëndetin e lëkurës.

Mos pini duhan

Duhani përshpejton plakjen e lëkurës duke ngushtuar enët e gjakut të sipërfaqes së lëkurës, gjë që pengon qarkullimin e gjakut dhe redukton sasinë e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese që arrijnë lëkurën.

Ushtrimet fizike

Bërja rregullisht e ushtrimeve fizike përmirëson qarkullimin dhe nxit prodhimin e kolagjenit, i cili mund të ndihmojë në mbajtjen e lëkurës të fortë dhe elastike.

Gjumë të mjaftueshëm

Gjumi është kohë kur trupi riparon veten, përfshirë lëkurën. Sigurimi i një gjumi të mjaftueshëm çdo natë mund të ndihmojë në uljen e rrudhave.

Kujdesi ndaj lëkurës

Përdorni produkte kujdesi për lëkurën që përmbajnë përbërës si retinol, peptide dhe acid glikolik, të cilët janë të njohur për të përmirësuar teksturën e lëkurës dhe për të zvogëluar dukshmërinë e rrudhave.

Kujdes me shprehitë e tepruara në fytyrë

Mos përdorni shprehi të tepruara të fytyrës si ngërdheshjet apo e qeshura me shkulje muskujsh fytyre. Lëvizjet e përsëritura të fytyrës, siç janë ngjeshjet e ballit ose grimcat e shpeshta, mund të kontribuojnë në formimin e rrudhave me kalimin e kohës.

Menaxhimi i stresit

Stresi mund të ndikojë negativisht në shëndetin e lëkurës. Praktikat si meditimi, yoga, ose thjesht marrja e kohës për t’u relaksuar mund të ndihmojnë në zvogëlimin e stresit dhe në përmirësimin e shëndetit të lëkurës.

Ndërmarrja e këtyre hapave mund të ndihmojë në ngadalësimin e procesit të plakjes së lëkurës dhe në ruajtjen e një pamjeje të freskët dhe të shëndetshme. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit