Transmetuar më 14-04-2024, 19:00

Analizë nga Tamara Qiblawi – CNN

Një luftë në hije prej dekadash shpërtheu hapur brenda natës, ndërsa dronët dhe raketat iraniane ndriçuan qiellin në Izrael dhe Bregun Perëndimor.

Operacioni i Teheranit ishte shumë koreografik, me sa duket i projektuar për të minimizuar viktimat duke maksimizuar spektaklin.

Ky ishte një mision kompleks. Mbi 200 dronë dhe raketa fluturuan mbi fqinjët e Iranit, duke përfshirë Jordaninë dhe Irakun, të dyja me baza ushtarake amerikane, përpara se të depërtonin në hapësirën ajrore të armikut të Iranit, Izraelit. Aleatët e Izraelit ndihmuan në rrëzimin e pjesës më të madhe të këtyre dronëve, por nuk mundën të parandalonin atë që besohej prej kohësh të ishte skenari i fundit i botës në Lindjen e Mesme, sulmi i parë i Republikës Islamike ndaj Izraelit.

Sistemi i mbrojtjes ajrore ‘Iron Dome’ i Izraelit nuk i zhgënjeu izraelitët. Vetëm një pjesë e vogël e vendndodhjeve u sulmuan, duke përfshirë një bazë ushtarake dhe një zonë në shkretëtirën Negev, duke plagosur një fëmijë beduin, ndërsa kupola shmangi një nga sulmet më të mëdha me dron në histori.

Megjithatë, ishte një operacion që dukej i projektuar për të dështuar, kur Irani nisi dronët e tij vrasës nga territori i tij rreth 1000 milje larg, ai po i jepte Izraelit disa orë paralajmërim.

Por simbolika e sulmit ishte e rëndë. Në vend të zjarrit nga një nga vendet fqinje ku Irani dhe aleatët e tij joshtetërorë janë të pranishëm, ky ishte një sulm i drejtpërdrejtë nga territori iranian në territorin izraelit. Kjo kompromentoi aftësinë e Iranit për të dëmtuar Izraelin, sepse ai ia hoqi operacionit elementin e befasisë.

Megjithatë, për rreth katër orë, bota mbajti frymën ndërsa armët vërshuan nëpër qiell. Ata ishin topa zjarri që fluturonin sipër, ndërsa shikuesit nëpër tre vende të ndryshme filmonin imazhe që dukej se parashikonin fillimin e një lufte kataklizmike.

Koha e udhëheqjes nënkuptonte që Izraeli dhe partnerët e tij rajonalë mund të përgatisnin mbrojtjen e Izraelit dhe operacioni ishte pak më shumë se një shfaqje e frikshme fishekzjarresh. Kur misioni i përhershëm i Iranit në Kombet e Bashkuara postoi në Twitter se operacioni kishte "përfunduar", ishte e lehtë të mendoje se Republika Islamike vetëm leh dhe nuk kafshon.

Sulmi shërbeu si një hakmarrje ndaj sulmeve ajrore izraelite në konsullatën e Iranit në Damask në fillim të prillit që vrau një komandant të lartë dhe ishte në përputhje me pritshmëritë e inteligjencës dhe analistëve amerikanë. Udhëheqja e Iranit u ndje e detyruar të godiste Izraelin në mënyrë që të përsëriste pozicionin e tij si një fuqi rajonale dhe të shpërndante nocionet e tij. Ajo e dyfishoi shfaqjen e saj të forcës duke nisur operacionin nga territori i saj dhe jo me prokurë në Siri, Liban, Jemen apo Irak.

Megjithatë, Irani gjithashtu duhej të përpiqej të shmangte ndezjen e një lufte gjithëpërfshirëse. Ekonomia e saj është përkulur nën peshën e sanksioneve të epokës Trump dhe ka pakënaqësi në rritje në rrugët e saj për politikat represive të qeverisë. Të dielën, Irani u duk se jo vetëm se kishte marrë parasysh sistemet e fuqishme të mbrojtjes ajrore të Izraelit, por se ishte mbështetur në të. Shkalla relativisht e lartë e inteligjencës amerikane në lidhje me operacionin sugjeron gjithashtu se Irani mund të jetë përfshirë në kanalizime me liderët perëndimorë. Ministri i Jashtëm iranian Hossein Amir Abdollahian tha se ai u dha vendeve fqinje, përfshirë aleatët kryesorë të SHBA-së, 72 orë njoftim. Për të frenuar pasojat e operacionit të tyre, ata u duk se synonin ta pengonin atë.

Stili i sulmit të kujton përgjigjen e Teheranit ndaj vrasjes nga ish-presidenti Donald Trump të gjeneralit më të njohur të Iranit, Qassem Soleimani, në janar 2020. Teherani u dha trupave amerikane 10 orë paralajmërim paraprak përpara se të hidhte raketa masive balistike mbi pozicionet ushtarake amerikane në Irak, duke përfshirë bazën ajrore al-Asad. Sulmi shkaktoi dëme, duke lënë kratere të hapura në tokë, por nuk shkaktoi viktima të njohura në SHBA. Në këtë proces, forcat iraniane rrëzuan aksidentalisht një avion komercial që u ngrit nga aeroporti i Teheranit, duke vrarë mbi 100 pasagjerë dhe duke nxitur zemërimin e publikut kundër një regjimi që shihet gjithnjë e më shumë si i paaftë.

Në atë kohë, iranianët ishin të shqetësuar me demonstrimin e asaj që ushtria e tyre mund të bënte, në vend të asaj që ishte e gatshme të bënte. SHBA nuk u kundërpërgjigj, duke shmangur luftën rajonale.

Katër vjet më vonë, libri i lojërave të Iranit mund të mos shpaloset në të njëjtën mënyrë. Izraeli tashmë është zotuar të përgjigjet. SHBA ka deklaruar publikisht se nuk do të marrë pjesë në një hakmarrje izraelite, gjë që mund të qetësojë Iranin. Megjithatë, Izraeli i Netanyahut është dëshmuar gjithnjë e më i paparashikueshëm. Kërcënimet e Iranit për veprime më të rënda në rast të përshkallëzimit të mëtejshëm mund të bien në vesh të shurdhër në Izrael.

Në një sulm të ardhshëm të Iranit, Teherani mund të mos hezitojë të përdorë kufirin verior të Izraelit si një pikë lëshimi. Një javë përpara sulmit, një burim libanez i njohur me këtë çështje kishte përjashtuar që Hezbollahu, partneri më i fuqishëm i grupit të armatosur të Iranit, do të ishte pjesë e hakmarrjes fillestare të Iranit ndaj sulmit të konsullatës së 1 prillit.

Megjithatë, burimi paralajmëroi se Hezbollahu dhe forcat e tjera luftarake të mbështetura nga Irani "do të përgatiten për fazën që vjen pas përgjigjes iraniane".

Një hakmarrje e fuqishme izraelite mund ta shtyjë Iranin të marrë një pozicion edhe më të ashpër përtej politikës së tij izraelite. Konservatorët kanë konsoliduar kontrollin e qeverisë së Iranit në vitet e fundit dhe ka një rezistencë në rritje ndaj presionit perëndimor për të frenuar programin e frikshëm të pasurimit të uraniumit të vendit.

"Duhet të ketë njëfarë kënaqësie në qarqe të caktuara në DC dhe Izrael që përgjigja e kufizuar e Iranit pasqyron çekuilibrin e fuqisë në favor të Izraelit," shkroi Trita Parsi, analiste iraniane me bazë në DC dhe Zëvendës Presidente Ekzekutive e Institutit Quincy, në X.

"Por mendoni më tej dhe do të kuptoni se si ky episod do të forcojë ata në Teheran që besojnë se Irani duhet të bëhet bërthamor."

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit