Transmetuar më 13-04-2024, 17:56

Disa truke të thjeshta bukurie mund t’ju bëjnë të dukeni vite më të reja

Ndërsa lëkura juaj ndryshon me kalimin e kohës, duke zhvilluar linja dhe rrudha të imta, ndryshimi i rutinës së grimit mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet për të ruajtur shkëlqimin tuaj rinor.

Aplikoni konturin më lart në mollëza

Make-up artistët rekomandojnë që konturin ta aplikoni më shumë në mollëza dhe jo në zgavrën e faqes.

“Konturi do të sigurojë atë hije natyrale në fytyrën tonë, por nëse e vendosim shumë poshtë, do të dukemi edhe më të moshuar”, këshillon Lauren Hale, grimierja, për Best Life që citon noa.al.

Hale shpjegon se ndërsa plakemi, humbasim kolagjenin në lëkurë, duke zvarritur pamjen e tipareve tona poshtë.

"Kështu që kur e vendosni atë kontur më lart në mollëza, kjo do të na ngrejë vizualisht faqet," thotë ajo.

Përdorimi i korrektorit nën sy

Dr. Hale thotë se ka një tjetër gabim të zakonshëm që bëjnë gratë mbi 40 vjeç kur aplikojnë grim. Gabimi bëhet me korrektorin sepse më së shumti mbushim “trekëndëshin” poshtë syrit.

“Problemi me këtë është se ne mendojmë se po mbulojmë rrathët tanë të errët, por në fakt po arrijmë poshtë, ku janë të gjitha linjat e holla dhe tekstura e syve tanë, dhe kështu ne në fakt po i theksojmë ato linja të holla për shkak të dritës që tërheq dritën."

Hale sugjeron të aplikoni butësisht korrektorin në një vijë diagonale lart, duke filluar nga këndi i jashtëm i syrit dhe duke punuar drejt vijës së flokëve.

Kjo do të shkëlqejë dhe ngrejë pamjen, pa tërhequr vëmendjen te ndonjë linjë e imët apo rrudhë poshtë syve që mund të keni. /noa.al

@laurenlhale @Good Morning America @chelsea.k.pearson follow me for more mature skin tips #goodmorningamerica #over40 #matureskin #makeupformatureskin #beautyover40 #makeupover50 #wokenover40 #womenover50 ♬ original sound – Lauren Hale

Foto: Shuterstock

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit