Transmetuar më 11-04-2024, 15:13

Një gjykatë në Vietnam dënoi të enjten me vdekje manjaten e pasurive të paluajtshme Truong My Lan, për rolin e saj në një rast mashtrimi financiar prej 304 trilion dong (12.46 miliardë dollarë), më i madhi në histori të vendit.

Në fund të një gjyqi në Ho Chi Minh të Vietnamit, kryetarja e zhvilluesit të pasurive të paluajtshme Van Thinh Phat Holdings Group u shpall fajtore për përvetësim, ryshfet dhe shkelje të rregullave bankare, thanë mediat shtetërore.

Gjyqi, i cili filloi më 5 mars dhe përfundoi më herët se sa ishte planifikuar, ishte pjesë e një fushate kundër korrupsionit që lideri i partisë komuniste në pushtet të Vietnamit, Nguyen Phu Trong, është zotuar për vite të tëra për ta zhdukur, megjithëse me pak rezultate.

Goditja, e quajtur “furra e ndezur”, ka bërë që qindra zyrtarë të lartë shtetërorë dhe drejtues biznesi të profilit të lartë të ndiqen penalisht ose të detyrohen të japin dorëheqje.

Në një moment të vitit 2022, aksionet vietnameze pësuan një zhdukje prej 40 miliardë dollarësh, duke tronditur besimin e investitorëve në një moment delikat për ekonominë me rritje të shpejtë.

Lan dhe bashkëpunëtorët e saj u akuzuan për nxjerrjen e më shumë se 304 trilionë dong nga Saigon Joint Stock Commercial Bank, ose SCB, të cilën ajo e kontrollonte në mënyrë efektive përmes dhjetëra përfaqësuesve, sipas hetuesve.

Nga fillimi i vitit 2018 deri në tetor 2022, kur shteti shpëtoi SCB-në pas një akumulimi të depozitave të saj, Lan përvetësoi shuma të mëdha duke rregulluar hua të paligjshme për kompanitë fantome, thanë hetuesit.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd