Transmetuar më 08-04-2024, 14:32

EGJIPT- Në kohët e lashta qëndronte një qytet egjiptian i njohur për tempujt dhe portet e tij të pabesueshme të qytetit. I ndodhur në Mesdhe, Thonis-Heracleion pothuajse u harrua përgjithmonë pasi u fundos 1200 vjet më parë.

Fillimet legjendare të Thonis datojnë që në fillim të shekullit të 8-të para Krishtit, kur u themelua si qyteti port më i rëndësishëm tregtar i Egjiptit. I shpërndarë nëpër një sërë ishujsh të ndërlidhur në brigjet veriore, metropoli i quajtur "Venecia e Nilit" dikur ishte porta e vendit për në Mesdhe.

Historianët dhe filozofët e lashtë grekë kanë përmendur të gjithë vendin që u bë veçanërisht i rëndësishëm gjatë rënies së faraonëve. Sidoqoftë, tërheqja kryesore e metropolit ishte tempulli i madh i Amun-Gereb, i vendosur në mes të qytetit.

Thonisi ishte sigurisht një qytet mahnitës, ndoshta një nga më të mëdhenjtë e kohës së tij, por shumica e përshkrimeve të tij kanë humbur në kohë. Por ajo që vërtet e shkatërroi Thonisin ishte zemërimi i natyrës.

Me kalimin e kohës, qyteti u shkatërrua nga një varg tërmetesh, cunami dhe ngritja e nivelit të detit. Disa banorë qëndruan derisa romakët dhe madje edhe arabët erdhën dhe sunduan mbi vendin, por nga fundi i shekullit të tetë pas Krishtit, ajo që kishte mbetur nga Thonis ishte fundosur nën det.

Thonis-Heracleion u rizbulua më në fund nga arkeologët nënujorë në fillim të viteve 2000. Kur arkeologu francez Franck Goddio dhe ekipi i tij u zhytën në thellësitë e oqeanit, ata panë një fytyrë kolosale të dilte nga hijet ujore – rrënojat e Thonis.

Qyteti antik u gjet plotësisht i zhytur nën ujë, rreth 6.5 kilometra larg bregut të Aleksandrisë. Mbetjet e pabesueshme të ndërtesave u gjetën së bashku me statujat që shtriheshin më shumë se 15 metra të larta. U zbuluan gjithashtu objekte si gota, sarkofagë dhe pllaka guri të gdhendura me hieroglife.

Edhe gjëra të tilla si helmeta lufte, shishe parfumi, spiranca, bizhuteri dhe monedha u nxorrën nga mbetjet e vdekura të Thonis. Një nga statujat më mbresëlënëse që u gjetën ishin ato të Hapit, perëndisë së pjellorisë, i cili besohet se ruante qytetin port në kulmin e tij.

Një statujë tjetër që u gjet ishte ajo e Kleopatrës III – një nga mbretëreshat e Egjiptit të shekullit të dytë që sundoi përpara Kleopatrës IV më të famshme. Megjithatë, Frank argumenton se ajo që ata kanë gjetur deri më tani është vetëm një përqindje e vogël e të gjithë faqes – dhe shumë më tepër ende nuk janë zbuluar.

Shfletoni galerinë më poshtë për më shumë fotografi.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit