Transmetuar më 07-04-2024, 22:24

BRITANIA E MADHE-Shqipëria është një nga destinacionet turistike me rritje më të shpejtë në Evropë me pushues të tërhequr nga plazhet e saj të mrekullueshme dhe çmimet e ulëta.

Verën e kaluar udhëtova për në Sarandë, një nga resortet kryesore të plazhit në vend. Është vetëm poshtë bregdetit nga Ksamili, i cili është përshkruar si Maldivet e Evropës.

Saranda është një resort i zhurmshëm dhe shëtitorja e saj është e mbushur me bare, restorante dhe klube. Edhe pse qyteti ka një plazh urban, plazhet më të mira ndodhen jashtë qendrës.

Ndërsa vizitova plazhet e Ksamilit, zgjodha të qëndroj në Sarandë pasi është pak më e lirë me një gamë më të madhe restorantesh.

Unë patjetër do t’ua rekomandoja Shqipërinë turistëve që kërkojnë një pushim të lirë në plazh, por ka disa gjëra që duhen marrë parasysh përpara se të rezervoni.

Zgjodha të mos marr me qira një makinë dhe në vend të kësaj mora autobusin për në Ksamil nga qendra e qytetit të Sarandës. Megjithëse autobusi është vërtet i lirë dhe zgjat vetëm rreth gjysmë ore, ai tenton të mbushet shumë shpejt dhe shkon vetëm një herë në orë.

Nëse dëshironi të shkoni në Ksamil nga Saranda, sigurohuni që të shkoni në stacionin e portit pasi autobusi mund të jetë plot deri në momentin që të arrijë në stacionet më qendrore.

Unë do të rekomandoja të merrni me qira një makinë nëse dëshironi të eksploroni më shumë Rivierën Shqiptare sipas orarit tuaj.

Plazhet e Ksamilit janë të bukura por janë shumë të ngarkuara gjatë korrikut dhe gushtit. Kuptova se duhej të mbërrije në mëngjes nëse doje të siguroje një shezlong.

Shumica e plazheve kërkojnë që ju të merrni me qira një shezlong dhe ndërsa kjo është e lirë, mund të jetë e vështirë për të gjetur një të tillë në sezonin e pikut.

Nëse keni makinën tuaj, do të keni mundësi të udhëtoni në disa nga plazhet më të largëta të zonës, të cilat janë shumë më të qeta.

Gjithashtu ia vlen të merret parasysh se çfarë lloj pushimi po kërkoni. Plazhet kryesore të Ksamilit janë të shkëlqyera nëse jeni duke kërkuar një shezlong dhe lehtësira.

Çdo plazh ka tendencë të ketë një bar dhe restorant të bashkangjitur ku mund të porosisni ushqime. Megjithatë, shumë nga baret luajnë muzikë, kështu që nëse po kërkoni diçka pak më paqësore, një makinë me qira mund të jetë alternativa më e mirë.

Nëse preferoni të mos merrni me qira një makinë, taksitë janë relativisht të lira, por mund t’ju duhet të organizoni një shofer për t’ju marrë kur të keni mbaruar.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd