Transmetuar më 06-04-2024, 09:01

Nuk ka asgjë më të sikletshme se një lemzë e papritur, por një mjeke zbulon një truk të thjeshtë që do ta ndalojë këtë problem në sekonda.

Sipas Klinikës Cleveland, lemza është spazma të përsëritura të diafragmës që shoqërohen me një tingull ‘hickey’ që vjen nga mbyllja e kordave vokale.

Diafragma ndodhet nën gjoks dhe muskuli luan një rol të rëndësishëm në procesin e frymëmarrjes.

Ndonëse nuk është plotësisht e qartë pse lemza ndodh, ekspertët sugjerojnë se nivelet e ulëta të dioksidit të karbonit në gjak dhe nervat e irrituar mund të luajnë një rol.

Klinika e Cleveland thekson se marrja shumë e shpejtë e ushqimit dhe pijeve, pijeve të gazuara apo alkoolit, si dhe stresi ndikojnë në lemzën e lehtë, shkruan noa.al dule cituar gazetën britanike The Mirror.

Njerëzit shpesh inkurajohen të pinë ujë shpejt dhe të marrin limon në përpjekje për të lehtësuar simptomat, por Dr. Ilen Li, e cila praktikon akupunkturën, thekson se pikat e presionit funksionojnë në mënyrë më efektive.

Duke postuar në TikTok nën emrin e përdoruesit @anew.acu, ajo shpjegoi:

Lemza ndodh kur diafragma juaj shtrëngohet në mënyrë të pavullnetshme dhe spazmon.

Ajo e transferon atë pak forcë deri në fyt, duke e bërë atë të tingëllojë "lemzë".

Për të ndihmuar diafragmën, atë muskul të vogël frymëmarrjeje, që të relaksohet, ka disa pika që mund t’i shtypni, gjë që do ta zhvendosë gjithë atë ajër përsëri në diafragmë për ta rivendosur dhe relaksuar atë."

Dr. Eileen më pas demonstroi trukun e parë, i cili përfshin shtypjen e "hendekut të vogël" në brendësi të të dy vetullave tuaja me gishtat e vegjël. "Kur e gjeni hendekun, duhet ta mbani atë për 30 sekonda dhe ta bëni këtë pesë herë çdo herë që ju kap lemza," shpjegoi ajo.

Pika e dytë e presionit ndodhet në duart tuaja. Mjekja vazhdon: "Pra, do të përdorni anën e gishtit të madh dhe do të gjeni pjesën e mishit të gishtit, duke shkuar drejt boshtit të kockës së gishtit të madh. Duhet ta mbani atë për rreth 30 sekonda dhe bëjeni këtë pesë herë në secilën dorë, për të ndihmuar diafragmën të relaksohet."

@anew.acu Hiccups? Try trick 1 of 2 to help calm your diaphragm and relief the tension! #hiccups #diaphragm #wellnesstips #fypシ ♬ Journey – Maoli

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit