Transmetuar më 05-04-2024, 22:11

Prindërit e Kate Middleton janë të falimentuar dhe nuk mund të paguajnë më borxhet, por vajzat e tyre nuk kanë asnjë problem me paratë, sipas “Daily Mail” të cilën citon noa.al në një speciale të kësaj gazete britanike.

Shumica do të mendonin se vajza e madhe e familjes Middleton, Kate Middleton, i ka zgjidhur të gjitha problemet financiare duke u martuar me një princ dhe është gjithashtu mbretëresha e ardhshme e Mbretërisë së Bashkuar, megjithatë, është motra e saj Pippa Middleton ajo që jeton një jetë më luksoze në pallatet mbretërore britanike.

Motra e Kate Middleton në fakt po noton në para dhe është një nga njerëzit më të pasur në Britaninë e Madhe.

Pippa dhe bashkëshorti i saj James e jetojnë jetën e tyre kryesisht në izolim, megjithëse të dy janë personazhe të njohur publikë.

Pippa u bë e famshme kur motra e saj më e madhe u martua me Princin William dhe burri i saj James Matthew filloi karrierën e tij si shofer britanik i garave.

Kur ishte vetëm 18 vjeç, ai ishte i pari në Kampionatin Britanik të Formula Renault dhe në Formula Renault Eurocup, por tani ai e ka ndërruar garën me kompanitë e mëdha.

Ai tani shërben si CEO i Eden Rock Capital Management Group, një firmë e menaxhimit të aseteve që ai e filloi në 2001.

Përveç kësaj, familja të cilës Pipa iu bashkua në 2017-ën, me kalimin e viteve është bërë e pasur në sektorin e hoteletisë dhe ka ndërtuar një perandori të vërtetë biznesi, duke përfshirë hotelin e famshëm luksoz Eden-Rock në St. Barths.

Pra, James Matthew, bashkëshorti i Pippës, është një nga njerëzit më të pasur në të gjithë Britaninë, dhe ai është gjithashtu trashëgimtar i një pasurie prej 10,000 hektarësh në Skoci.

Pasuria e tij vlerësohet të jetë edhe më shumë se 2 miliardë dollarë dhe “Daily Mail” pretendon se çifti është edhe më i pasur se mbretëresha e ndjerë Elizabeth II.

Nga ana tjetër, përpara se të bëhej pjesë e familjes mbretërore, Princesha Kate Middleton ishte pjesë e një perandorie të planifikimit të festave.

Prindërit e Kate, Carole dhe Michael Middleton, zotëronin Party Pieces, një markë për planifikimin dhe furnizimet e festës të cilën ata e themeluan në 1987.

Carole dhe Michael zotëronin kompaninë derisa u përhap lajmi në maj 2023 se ata u detyruan ta shesin pas një kolapsi financiar.

Gati një vit pasi ata shitën kompaninë, një burim i tha Us Weekly se prindërit e Kate u përpoqën "në mënyrë të dëshpëruar" ta mbronin atë nga borxhi.

The Times e Mbretërisë së Bashkuar raportoi sot se Carole dhe Michael nuk mund të mbulojnë kostot e falimentimit të Party Pieces.

Është një kohë shumë shqetësuese për familjen, por ata nuk kërkojnë asnjë ndihmë nga fëmijët e tyre dhe nuk duan që ata të shqetësohen.”

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd