Transmetuar më 04-04-2024, 13:28

Është në proces e sipër procesi i xhirimeve të “Matrix”-it të ri, të cilin këtë herë do ta drejtojë Drew Goddard.

Regjisori iu afrua Warner Bros me një ide të re për të zgjeruar ekskluzivitetin. I njohur për qasjen e tij pioniere ndaj efekteve vizuale, ai do të drejtojë filmin e pestë në këtë ekskluzivitet revolucionar.

Ky do të jetë Matrix i parë që nuk përfshin drejtpërdrejt krijuesit Lana dhe Lili Wachowski, megjithëse Lana do të shërbejë si producente ekzekutive në filmin e ri.

Detajet e skenarit të filmit nuk dihen ende, por është bërë e ditur se Godard do të ketë një qasje ndryshe, krejt të re.

"Drew erdhi në Warner Bros me një ide të re që ne të gjithë besojmë se do të ishte një mënyrë e jashtëzakonshme për të vazhduar botën e Matrix, duke nderuar atë që Lana dhe Lily filluan mbi 25 vjet më parë dhe duke ofruar një perspektivë unike të bazuar në dashurinë e tij për serialin dhe personazhet”, tha Warner Bros., sipas The Hollywood Reporter që citon noa.al.

Kujtojmë se filmi i parë u publikua në vitin 1999 dhe rolet kryesore u luajtën nga Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano dhe Hugo Weaving. /noa.al

Matrix i parë, me Keeny Reeves-in si një programues kompjuteri, i kthyer në luftëtar në botën e krimit kibernetik, u bë një gur prove kulturor përcaktues në kapërcyell të mijëvjeçarit për efektet e tij vizuale novatore, historinë mbresëlënëse të realitetit të simuluar dhe veprimin shtytës.

Filmi vazhdoi të fitonte 467 milionë dollarë në mbarë botën. Ai e ktheu Reeves në një yll filmi dhe fitoi katër Oscar, për efektet më të mira vizuale, montazhin më të mirë, zërin më të mirë dhe montimin më të mirë të zërit. Vazhdimi i serisë nuk shkoi aq mirë; The Matrix Reloaded dhe The Matrix Revolutions, të publikuara së bashku në 2003, mblodhën komente të përziera dhe interes të pabarabartë të audiencës.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd