Transmetuar më 01-04-2024, 20:46

Dëmet në spitalin Al-Sifa në Rripin e Gazës, të cilin ushtria izraelite e kishte pushtuar dy javë më parë për ta pastruar nga njerëzit e Hamasit, janë të mëdha.

Ushtria izraelite (IDF) tha se kishte vrarë “200 terroristë” , ka kapur rreth 900 të tjerë dhe ka gjetur armë dhe materiale të tjera “në të gjithë spitalin”.

Më shumë se 6,000 njerëz, tha më tej IDF, ishin në kompleksin spitalor, kryesisht civilë, kur filloi bastisja.

Repartet e pacientëve u sulmuan sepse, sipas IDF-së, ato po përdoreshin si bazë nga terroristët e Hamasit dhe Xhihadit Islamik.

IDF akuzoi anëtarët e Hamasit për luftime brenda spitalit, duke shpërthyer eksplozivë dhe duke djegur ndërtesat e spitalit.

Imazhet e publikuara pas tërheqjes izraelite, raporton BBC, treguan palestinezët duke ecur nëpër ndërtesa të djegura dhe duke mbajtur kufoma të mbështjella me batanije.

Fotot tregojnë shumë trupa të ekspozuar përreth spitalit, disa prej tyre kishin qenë atje për ditë të tëra.

Trupat e tjerë ishin të lidhur në një mënyrë që sugjeron se ato ishin ekzekutuar me procedura përmbledhëse. dhimbëse.

Ministria e Shëndetësisë në Gaza tha se dhjetëra trupa ishin gjetur, ndërsa banorët vendas thanë se lagjet përreth spitalit ishin rrafshuar. Madje Hamasi flet për 400 palestinezë të vdekur nga zjarri izraelit .

Të paktën 20 janë pacientët që kanë ndërruar jetë për shkak të pamundësisë së kujdesit të duhur në kushtet e betejës.

Spitali jo vetëm kishte mungesë të madhe të barnave dhe furnizimeve mjekësore, por edhe ushqimesh dhe ujit.

Kompleksi mjekësor tani është “plotësisht jashtë funksionit” , thotë ministria.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd