Transmetuar më 01-04-2024, 13:52

Në një spital të Pragës u regjistrua një rast horror ku mjekët kryen një abort te një paciente e gabuar pa pëlqimin ose dijeninë e nënës së ardhshme. Mjekët thanë se ishte “barrierë gjuhësore” ajo që kishte shkaktuar incidenti.

Gabimi ndodhi më 25 mars në Spitalin Universitar Bulovka pasi një grua në muajin e katërt të shtatzënisë mori pjesë në atë që mendonte se do të ishte një kontroll rutinë. Infermieret, mjekët, gjinekologu dhe anestezisti i kryen anestezinë gruas që ishte menduar për një pacient tjetër, i cili gjithashtu ishte i huaj.

Gruaja shtatzënë e shëndetshme më pas iu nënshtrua një curetage, një lloj operacioni në mitër dhe metodë aborti, që ishte planifikuar për pacienten tjetër. Pas procedurës shkatërruese, gruaja abortoi fetusin. Një ekspert shëndetësor i tha mediave lokale se përveç neglizhencës së rëndë të stafit, një pengesë gjuhësore ka të ngjarë të ketë çuar në incidentin tragjik.

Duke folur për median çeke Seznam Zpravy, gjinekologu dhe nënkryetari i Dhomës së Mjekësisë Çeke Jan Přáda tha: “Një paciente që flet çekisht ndoshta do t’i rezistonte në mënyrë aktive faktit që ajo do t’i nënshtrohet një procedure që ajo nuk e kupton”. Aktualisht nuk dihet se në cilën gjuhë kanë folur profesionistët mjekësorë kur kanë komunikuar me pacientët e prekur.

“Sipas gjetjeve të deritanishme, si rezultat i shkeljes së rëndë të rregulloreve të brendshme nga ana e punonjësve në fjalë, procedura kirurgjikale është iniciuar për pacientin e identifikuar gabimisht”, tha zëdhënësja e Bulovka, Eva Stolejda Libigerova për CNN Prima News. Stafi përgjegjës për këtë ngatërresë është pezulluar dhe spitali po heton ngjarjen.

Ministria e Shëndetësisë ishte njoftuar menjëherë për atë që një zëdhënës i ministrisë e quajti një ‘incident të padëshiruar’ nga shefi i klinikës gjinekologjike dhe obstetrike të spitalit Bulovka. Jakob gjithashtu tha se spitali i ka kërkuar falje pacientes dhe familjes së saj dhe është i gatshëm të ofrojë dëmshpërblim. Sipas Radio Prague International, policia tha të shtunën se po e trajtonte çështjen si një rast lëndimi trupor. Në Republikën Çeke, aborti mund të kryhet ligjërisht për çdo arsye deri në 12 javë, deri në 24 javë për arsye mjekësore dhe në çdo moment gjatë shtatzënisë në rast të anomalive fetale.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit