Transmetuar më 31-03-2024, 10:41

Një funeral mund të jetë një kohë për reflektim të zymtë për familjen dhe miqtë, por në këtë epokë të mediave sociale, kur i ndjeri mund të ketë ndarë detaje intime rreth jetës së tyre me një numër të madh ndjekësish, situata mund të ndryshojë. Në Kenia, një varrim normal për një jetim 23-vjeçar ndoshta do të ndiqej nga ata që kishin qenë afër tij. Por ky nuk ishte rasti për TikToker Brian Chira, i cili vdiq dy javë më parë në një aksident rrugor pranë kryeqytetit Nairobi.

Ai kishte grumbulluar më shumë se 400,000 ndjekës në pak më shumë se një vit. Videot e tij të sinqerta, të mprehta, që trajtojnë çështje sociale dhe të marrëdhënieve, u shpërndanë drejtpërdrejt në kamera, duke argëtuar dhe ndonjëherë tronditur shumë njerëz. Fansat e tij – të njohur si “Klani Chira” – gjithashtu donin të bënin një gjest pasi jeta e tij u ndërpre tragjikisht. Ata kontribuuan në një fond funerali, i cili mblodhi mbi 60,000 dollarë (48,000 £) për varrimin, duke i lënë organizatorët të habitur. Por familja dhe fqinjët e Chira janë ende të tronditur pasi mijëra prej tyre shkuan në varrimin e tij në një fshat mjaft të përgjumur dhe të largët, Gitei, në Kenian qendrore. Ngjarja e së martës fillimisht ishte planifikuar për 500 persona, por numri i të pranishmëve u rrit në më shumë se 5,000.

Masiv dhe i padisiplinuar

“Këta ishin thjesht TikTokers të rastësishëm, askush nuk i mobilizoi ata. Ne në fakt menduam se po merrnin pjesë në një varrim tjetër në lagje,” i tha BBC-së një nga organizatorët e ngjarjes, miku i Chira, Faustine Lukale.

Lukale njihet edhe si Baba Talisha në rrjetet sociale, ku edhe ai ka një numër të madh ndjekësish. Ai tha se duhej të organizonin shpejt më shumë tenda dhe ulëse për turmën e madhe të njerëzve në ceremoni. Fshatarët thanë se nuk kishin parë kurrë një turmë kaq masive dhe të padisiplinuar të rinjsh, disa prej të cilëve ishin të dehur.

Figurat fetare nuk mund të kishin as mundësinë për të udhëhequr shërbimin e varrimit pasi disa dukej se i shtynin vajtuesit e tjerë nga rruga për të transmetuar drejtpërdrejt, ose regjistronin video dhe bënin selfie rreth varrit të Chira-s, raportuan mediat lokale. Videot dhe fotot e varrimit kanë vërshuar në rrjetet sociale. Chira ishte ende një temë në trend në Kenia me mbi 7,000 postime në X, ditë pas varrimit të tij.

TikToker fitoi famë në dhjetor 2022 kur u intervistua nga një stacion televiziv lokal si dëshmitar i një aksidenti rrugor. Në intervistën virale, elokuenca e Chira-s në anglisht dhe personaliteti i tij tërheqës tërhoqën vëmendjen e shikuesve. Ai përfitoi nga ekspozimi i papritur për të krijuar një prani të madhe në internet. I mbetur jetim në fëmijëri, Chira duhej të braktiste universitetin për shkak të mungesës së parave. Gjyshja e tij Ester Njeri tha se Çira ishte lënë në kujdesin e saj në moshën 8-vjeçare pas vdekjes së nënës.

Arrestohet dhe akuzohet

Chira më vonë do të zbulonte në një intervistë radiofonike se ishte me HIV pozitiv, gjë që e shtyu atë drejt abuzimit me alkoolin dhe e bëri atë të binte në depresion. Përpjekjet e tij për jetën e bënë pjesërisht të lulëzonte si krijues i përmbajtjes pasi përdori platformën e tij për të ndarë përvojat e tij personale me një ndershmëri tërheqëse.

Por, si një TikToker ambicioz, Chira nuk ishte i panjohur për polemika dhe shpërthimet e tij në internet shpesh e vendosën atë në telashe. Në gusht të vitit të kaluar, ai u arrestua dhe u akuzua për ngacmim kibernetik kundër një shoku të tij TikToker. Ai në disa video ka veshur edhe rroba femrash, gjë që ka tërbuar disa njerëz.

Natën e 16 marsit, trupi i tij u gjet në një rrugë pasi u godit nga një kamion që më pas u largua me shpejtësi në qarkun Kiambu, rreth 16 km nga Nairobi. Policia tha se është ende në kërkim të shoferit. Pas vdekjes së tij, komuniteti i tij TikTok u mblodh së bashku dhe në ditën e funeralit ata mbërritën me autobusë me qira, disa me bluza përkujtimore dhe kapuç me emrin e tij. Por turma i mohoi familjes dhe fshatarëve mundësinë për të varrosur Chira me dinjitet, sipas organizatorëve. “Nuk na pëlqente mënyra se si ata visheshin, pinin duhan dhe pinin alkool para nesh. Ata nuk e respektonin as klerin,” tha një fshatar për faqen e lajmeve Nation. Një tjetër fshatare tha se ishte e trishtuar nga përdorimi i fjalëve fyese gjatë varrimit.

Chira u varros pranë stërgjyshit të tij dhe fshatarët panë teksa krijuesit e përmbajtjes shkelnin mbi varre, në kundërshtim me traditat e komunitetit lokal Kikuyu. Disa oficerë policie që ishin në terren të kontrolluar turmën u shfaqën të tronditur dhe panë nga një distancë teksa disa nxitonin për të bërë selfie në varr. “Më është dashur të largoj gjyshen e Chira-s para përfundimit të varrimit,” tha Lukale.

“Edhe pas varrimit asnjë TikToker nuk erdhi në familje për ngushëllime, gjyshja e Chira ishte vërtet e zhgënjyer,” shtoi ai. Pas varrimit, disa u panë duke ujitur lulet e vendosura në varrin e Chira me alkool, duke tronditur më tej udhëheqësit fetarë dhe fshatarët. Rreth 6,000 dollarë u përdorën për shpenzimet e varrimit dhe një shumë tjetër e papërcaktuar shkoi për të paguar riparimet dhe dëmet e shkaktuara nga TikTokers gjatë ngjarjes. Paratë e mbetura do t’i dorëzohen familjes, një pjesë e tyre për të ndërtuar ose blerë një shtëpi për gjyshen e Chira-s. Por kritikët thonë se TikTokers e braktisën Chira-n kur ai luftoi me vështirësitë e tij të jetës vetëm për të festuar vdekjen e tij.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd