Transmetuar më 26-03-2024, 08:58

Një astronom mbeti i hutuar pasi një ‘UFO’ u kap duke fluturuar nëpër Hënë.

Zakonisht historitë e pamjeve të alienëve në qiell vijnë nga civilë të rastësishëm në kopshtet e tyre të pasme. Ose nga njerëz që pretendojnë se kanë pasur një takim kur ishin fëmijë.

Por këtë herë është dikush që është i specializuar në fotografinë shkencore – Dr Sebastian Voltmer.

Ai po filmonte sipërfaqen e hënës më 16 mars 2024 me një qartësi të jashtëzakonshme kur një ‘objekt i shpejtë i ndritshëm’ kaloi përpara.

Astrofotografi ndau disa foto dhe video të pamjes në Instagram dhe tha se i kishte realizuar ato duke përdorur teleskopin e tij C11.

Dhe pavarësisht se ka kryer kontrolle dhe nuk është domosdoshmërisht një njeri i fiksuar pas UFO-ve, Voltmer nuk mund të shpjegojë se çfarë kapi në kamera.

Ai tha: “Ndërsa po filmoja Hënën, papritmas pashë një diçka të shpejtë dhe të ndritshme që kalonte nëpër imazh.”

Në shikim të parë, fotografi mendoi se duhet të ketë qenë thjesht një stacion satelitor ose hapësinor. Por ai vuri në dukje se ata zakonisht nuk përshkojnë hënën me një shpejtësi kaq të madhe.

Shumë njerëz në komentet e videos sugjeruan se ishte një meteor – por kjo u kundërshtua pasi i mungon bishti dallues dhe është një shpejtësi tjetër e këtij objekti.

Organizata Ndërkombëtare e Meteorëve sakaq njoftoi se në momentet kur u filmua objekti, nuk kishte rënie yjesh.

Ai tha për Bild që citon noa.al: "Unë në fakt supozoj se ishte në një lartësi prej 100 deri në 200 kilometra, pra në kalimin në të ashtuquajturën Orbita e Ulët e Tokës."

Dhe shkencëtari planetar, Iliot Sefton-Nash shtoi: "Objekti duket si një seri satelitësh në orbitën e ulët të Tokës me orbita afër njëri-tjetrit".

Një përdorues shkroi në Instagram: "Me të gjitha pamjet e UFO-ve së fundmi, nuk do të habitesha nëse do të ishte një UFO".

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd