Transmetuar më 26-03-2024, 08:30

Të gjithë kujdesemi që buzëqeshja jonë të jetë e shëndetshme dhe e ndritshme sepse, ndër të tjera, ndikon edhe në vetëbesimin e individit.

Megjithatë, shëndeti i zgavrës së gojës nuk kufizohet vetëm tek dhëmbët dhe mishrat, por edhe gjuha luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e higjienës orale.

Gjegjësisht, shpesh hasim në frymëmarrje të pakëndshme, e cila mund të jetë një përvojë negative që ndikon në ndërveprimin shoqëror të një individi.

Pikërisht higjiena e gjithë zgavrës së gojës, e sidomos e gjuhës, është thelbësore për shfaqjen apo zhdukjen e kësaj dukurie, raporton noa.al.

Fakt është se në jetën tonë të përditshme hasim probleme të shumta të shkaktuara nga bakteret që grumbullohen në gojën tonë. Bakteret në zgavrën e gojës janë vazhdimisht të pranishme dhe çojnë në shfaqjen e kariesit, erës së keqe të gojës dhe gurëzave.

Megjithatë, ekziston një mënyrë në të cilën ne mund të kontrollojmë sasinë e tyre, dhe në këtë mënyrë të eliminojmë efektet negative që ato shkaktojnë në gojë.

Higjiena orale është rruga për dhëmbë të shëndetshëm

Kur bëhet fjalë për dhëmbët që kanë karies për shkak të pranisë së baktereve, rekomandohet larja e tyre të paktën dy herë në ditë – në mëngjes dhe në mbrëmje, duke përdorur lëvizje rrethore me furçë të butë.

Larja duhet të mbulojë të gjitha sipërfaqet e dhëmbëve, duke përfshirë pjesën e brendshme dhe të jashtme të dhëmbëve, si dhe sipërfaqet e përtypjes.

Përveç larjes së duhur, është e rëndësishme të zgjidhni furçën e duhur të dhëmbëve. Më pas është përdorimi i fillit dhe furçave ndërdhëmbore që mbajnë të pastër hapësirën midis dhëmbëve, aty ku furça e dhëmbëve ka vështirësi të arrijë.

Kjo praktikë ndihmon në largimin e mbetjeve ushqimore, duke reduktuar kështu rrezikun e inflamacionit të mishrave të dhëmbëve dhe prishjes së dhëmbëve.

Është mirë të përdorni fije najloni, rreth 40 centimetra e gjatë. Fija përdoret duke e mbështjellë butësisht rreth gishtit të madh, gishtit të mesit dhe gishtit tregues të njërës dorë.

Më pas vendoset midis dhëmbëve dhe me lëvizje brenda dhe poshtë pastrohen anët e të dy dhëmbëve, si dhe vijat midis mishrave të dhëmbëve.

Ju nuk duhet të nxitoni me këtë procedurë për të mos lënduar mishrat e dhëmbëve, por thjesht kaloni fillin midis dhëmbëve.

Mos harroni gjuhën!

Vëmendje e veçantë duhet t’i kushtohet larjes së gjuhës. Është një organ që shpesh neglizhohet në higjienën tonë orale. Gjegjësisht, gjuha ka një sipërfaqe të ashpër dhe të madhe që është një zonë e përshtatshme për shumimin e baktereve.

Kur bëhet fjalë për erën e keqe të gojës, pastrimi i këtij muskuli është çelësi për ta kontrolluar. Bakteret që grumbullohen në gjuhë prodhojnë komponime squfuri, pra erën e pakëndshme dhe erën e keqe të gojës.

Teknika e larjes së gjuhës konsiston në pastrimin e gjuhës nga mbrapa në pjesën e përparme. Floss (filli dentar) përdoret një herë në ditë, dhe koha ideale për të është në mbrëmje, para se të shkoni në shtrat.

Shpëlarësit antiseptikë të gojës ndihmojnë shumë në luftën kundër baktereve dhe erës së keqe të gojës. Këto lëngje, përveç dhëmbëve, gjuhës dhe mishrave të dhëmbëve, lajnë edhe mukozën e pjesës së brendshme të faqes, e cila përmban edhe ajo baktere.

Rekomandohet që larëset e gojës të përmbajnë komponentë të tillë si klorheksidina ose klorur cetilpiridinium, të cilët janë më efektivët në reduktimin dhe shtypjen e baktereve në zgavrën e gojës.

Ushqimi që hamë ndikon në dhëmbët tanë

Një tjetër gjë që mund të kontrollojmë, e cila do të na bëjë të kemi një buzëqeshje të shëndetshme dhe frymëmarrje të këndshme, është të kujdesemi për ushqimin dhe lëngjet që konsumojmë.

Kur bëhet fjalë për ushqimin, këshillohet të konsumoni ushqime që kanë:

– kalciumi dhe fosfori gjenden në produktet e qumështit, perimet me gjethe, soja…

Këto minerale janë kyçe për forcimin e smaltit të dhëmbëve dhe mbajtjen e dhëmbëve të fortë.

– Vitamina D është një përforcues i përthithjes së kalciumit dhe ushqimet e pasura me të janë peshku si salmoni dhe toni, si dhe vezët.

– Vitamina C gjendet në shumë fruta dhe perime, si agrumet e ndryshme, luleshtrydhet dhe specat.

– Ushqime jeshile si spinaqi, lakra jeshile…

– Çaji jeshil – është një antibiotik natyral sepse përmban katekina, antioksidantë që pengojnë rritjen e baktereve.

– Uji është komponenti më i rëndësishëm për jetën e njeriut, ndaj është i nevojshëm për hidratimin dhe larjen e mbetjeve ushqimore nga goja. Uji ndihmon në ruajtjen e vlerës së pH të gojës dhe zvogëlon aciditetin e shkaktuar nga bakteret, si dhe ndihmon me erën e keqe të gojës.

Nga ana tjetër, ushqimet që konsumimi i tyre e përkeqëson gjendjen me frymëmarrje të pakëndshme dhe zhvillimin e baktereve janë sheqernat, pra ëmbëlsirat dhe pijet e gazuara.

Përdorimi i cigareve dhe çamçakëzit me sheqer të shtuar jo vetëm që kontribuon në erën e keqe të gojës, por gjithashtu rrit rrezikun e sëmundjeve orale.

Si të shpëtojmë nga era e keqe e gojës?

Të ashtuquajturat probiotikë oralë mund të ndihmojnë në erën e keqe të gojës, që janë baktere të gjalla, baktere të mira, me ndihmën e të cilave rivendoset ekuilibri i florës së gjuhës dhe i gjithë zgavrës së gojës.

Ato parandalojnë riprodhimin e tepërt të baktereve që marrin pjesë në krijimin e pllakave dentare dhe erës së keqe të gojës. Probiotikët janë të disponueshëm si pastile, çamçakëz ose pluhur për përdorim oral.

Pastrimi i rregullt i gjuhës, dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, teknika e duhur e larjes, hidratimi i mjaftueshëm, shmangia e duhanit, përdorimi i shpëlarjes së gojës dhe dieta e duhur janë të nevojshme për të ruajtur frymëmarrjen e freskët.

Më të rëndësishmet janë vizitat e rregullta te dentisti, të paktën dy herë në vit. Dentisti është aty për të rekomanduar se cilat preparate janë më të mira për t’u përdorur në varësi të gjendjes së dhëmbëve, mishrave të dhëmbëve dhe gjuhës, por edhe për të vërejtur ndryshime të mundshme në rajonin tuaj oral. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd