Transmetuar më 27-02-2024, 12:13

Kalimi i vazhdueshëm midis formacionit startues dhe stolit ka shumë të ngjarë që ta bëjnë Davide Frattesi të shohë Barella dhe Mkhitaryan në formacionin titullar kundër Atalantës. Megjithatë, ish-lojtari i Sassuolos nuk është i mërzitur, përkundrazi:

"Kurrë nuk u pendova që zgjodhi Interin. 100% e mesfushorëve në pjesën tjetër të Serie A nuk do të luanin këtu, do të ishte marrëzi të mendoja se do të luaja titullar menjëherë. Pankina nuk është zhgënjyese, duhet të bëj rrugën time dhe të përmirësohem për të synuar të jem titullar. Shikoni Barella; ai ishte një sulmues dhe tani është përmirësuar shumë në menaxhimin e topit. Edhe unë duhet të bëj të njëjtin kapërcim psikologjik dhe mentaliteti”.

Pjekuri e madhe në fjalët e Frattesit për “Gazzetta dello Sport”, e nënvizuar edhe nga konsiderata që ka për Simone Inzaghi: "Ai di të na menaxhojë, edhe kur keni një ditë të keqe, ju thotë fjalën e duhur. Trajneri ishte i zoti për të mos humbur askënd. Edhe kur luanin gjithmonë të njëjtët, ai na motivonte, na bënte të ndiheshim të rëndësishëm. Kjo është ajo që ka rëndësi në një ekip futbolli, në marrëdhënien mes trajnerit dhe lojtarëve".

A ka ndonjë sekret Interi, që vazhdon marshimin në krye të Serie A? "Niveli është shumë i lartë këtu, por askush nuk është fenomen. Cili më befasoi? Në kampin stërvitor, Thuram, nuk dukej aq i fortë teknikisht. Sidoqoftë, kur filloi kampionati u transformua, është bërë mbresëlënës edhe në pasimet milimetrike", – shton mesfushori italian.

Objektivi titull, por jo vetëm kaq. Në Madrid do të ketë një kthim drithërues ndaj Atleticos: "Duhet të mbajmë presionin, sidomos në fillim të lojës. Pastaj, me kalimin e kohës do të duhet të hapemi. Përmes kundërsulmit, ne dimë t’i bëjmë keq cilitdo kundërshtari”.

Frattesi më pas rindez derbin e Milanos: "Më pëlqejnë betejat fizike me Theo Hernandez, ai është i shpejtë, i ashpër, shumë i fortë. Është bukur të përplasesh me dikë të tillë dhe për fat, herët e fundit skuadra ime ka fituar gjithmonë".

Nga Interi te kombëtarja italiane, Frattesi vlerëson trajnerin Spalletti: "Kishte një ndjenjë të menjëhershme me të, ka gjithmonë një lojë të memorizuar që të shpëton dhe ai është i përsosur për të stërvitur ekipin. Për shkak të fiksimit me detajet në fushë, po mundohet të riprodhojë atë që bëri te Napoli”.

Në fund, disa fjalë për ëndrrën e titullit me Interin: “Është ende shumë larg…, por nëse ndodh, do të marr gjyshen Stefania në autobusin e ekipit. Do t’i argëtonte të gjithë, mund të më pengonte të hidhesha poshtë nga gëzimi".

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd