Transmetuar më 01-02-2024, 06:15

Nga Andrea Sachs  dhe Natalie B. Compton 31 janar 2024

(Shutterstock; iStock; Alamy)

Për të planifikuar një udhëtim larg paketës, ne kërkuam ekspertë të industrisë për destinacionet e tyre të preferuara nën radar. Ne konsideruam gjithashtu udhëtimet tona kolektive, duke i dhënë përparësi mundësive për të dalluar kafshët e egra, për të provuar gatimet lokale, për t’u çlodhur pranë ujit dhe për të komunikuar me natyrën.

Një ditë me diell në liqenin Bracciano afër Romës. (Alamy)

Bracciano, Itali

Italia mbetet një nga destinacionet më të dëshirueshme për amerikanët, që do të thotë se pikat e njohura (Roma, Bregu i Amalfit, Liqeni i Komos) do të mbeten të mbushura me njerëz dhe të shtrenjta. Hyni në liqenin Bracciano, një vend piktoresk që ka rënë nga radarët e amerikanëve që kur Tom Cruise dhe Katie Holmes u martuan atje në vitin 2006. "Ju keni këtë histori vërtet të pasur mesjetare dhe të Rilindjes, por askush nuk shkon atje," autori i librit të kuzhinës me qendër në Romë dhe tha udhërrëfyesi turistik Katie Parla . Mund të arrini në Bracciano lehtësisht nga Roma në rreth një orë dhe të ndryshoni.

Tempulli Eiheiji është një vend i rëndësishëm për murgjit budistë Zen në stërvitje. (Shutterstock)

Fukui, Japoni

Nëse muajt e fundit janë ndonjë tregues, turizmi në Japoni mund të kapërcejë nivelet para pandemisë në vitin 2024. Për të shpëtuar nga shtrirja urbane dhe për të parë një nga pjesët më shpirtërore të vendit, shkoni në Fukui. Naomi Mano, presidente dhe shefe ekzekutive e kompanisë së udhëtimit me bazë në Tokio, Luxurique, thotë se qyteti është një destinacion për tempuj, onsen (banjot e burimeve të nxehta), art dhe ushqim (veçanërisht gaforrja Echizen). Me një linjë të re treni me plumb që do të hapet në mars, udhëtarët mund të arrijnë në Fukui nga Tokio për rreth tre orë.

Darka dhe turistë jashtë sallës franceze të çokollatës së gjerë pranë Sheshit Pack në Asheville. (Shutterstock)

Asheville, NC

Asheville ka arritur ekuilibrin e ndërlikuar të të qëndruarit me këmbë në tokë duke u ushqyer me shije të rafinuara. Restorantet në qytetin perëndimor të Karolinës së Veriut janë të rregullta në qarkun e çmimeve James Beard. Dy nga fabrikat e saj të birrës fituan medalje në Kupën Botërore të Birrës vitin e kaluar . Hotele të pavarura në ndërtesa të ripërdorura, të tilla si Zelda Dearest , Radical dhe Flat Iron , po hapen në një klipe të qëndrueshme. Megjithatë, sa herë që dëshironi të ktheheni në rrënjët e Asheville, bëni një shëtitje në malet Blue Ridge.

Plazhi i Dhërmiut në Dhërmi, Shqipëri. (iStock)

Dhërmi, Shqipëri

Gjatë viteve të fundit, Shqipëria po nxehet në heshtje si plazhi tjetër i madh i Evropës. Uji i pastër, bregdeti i thyer dhe akomodimet e përballueshme, të gjitha u bëjnë thirrje turistëve. Dhe ndryshe nga disa nga fqinjët e saj ballkanikë, "është e paprekur", tha Ema, gazetarja anonime shqiptare e udhëtimeve që drejton revistën e vlerësuar me çmime dhe llogarinë në Instagram Ema’s Light . Merrni një makinë me qira dhe shkoni në Rivierën Shqiptare, ku do të gjeni një plejadë qytetesh të vogla me plazhe perfekte, si Dhërmiu.

Kryeqyteti i Tiranës është një vizitë e domosdoshme që vlen të paktën dy deri në tre ditë të udhëtimit tuaj për restorantet dhe historinë e tij, thotë Ema.

Pamje e bazilikës së katedrales Zoja e Zonjës në Popayán, Kolumbi, në mëngjes. (iStock)

Popayán, Kolumbi

Ky qytet i Gastronomisë i UNESCO-s është plot me restorante, tregje në natyrë dhe shitës ambulantë. Dy pika krenarie në kuzhinën tradicionale janë empanadat e mbushura me pipián – një pure patatesh, kikirikësh dhe erëzash – dhe desamargado valluno, një ëmbëlsirë e bërë nga lëvozhgat e frutave të ëmbëlsuara. Kryeqyteti i shtetit të Kaukës njihet edhe si "La Ciudad Blanca" për shkak të ndërtesave të tij të bardha si kocka.

Stones Standing of Stenness, pjesë e sitit të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s Zemra e Orkneit neolitik. (Martin Zwick/Getty Images)

Ishujt Orkney, Skoci

Ishujt Orkney janë më shumë të pabanuar sesa të pushtuar, të paktën nga njerëzit. Nga këto 70 ishuj në brigjet veriore të Skocisë, më pak se dy duzina janë zhvilluar. Fokat gri i tejkalojnë njerëzit me disa qindra, dhe tufat e puffinëve, guillemots dhe deleve që kullosin alga deti janë të mbushura me pika në brigjet shkëmbore. Papa Westray, një nga Orkneyt më të vegjël, krenohet me 60 vende arkeologjike dhe North Ronaldsay ndizet natën si një ishull i qiellit të errët.

Asnjë makinë nuk lejohet në Isla Holbox në Meksikë. (iStock)

Isla Holbox, Meksikë

Holbox shëron atë që shqetëson aq shumë gadishullin Jukatan të Meksikës. Ishulli 26 milje i gjatë në veri të Kankunit nuk ka trafik, për shkak të ndalimit të makinave ose ngritjeve të larta, për shkak të kufizimeve të lartësisë së ndërtesave. Forma kryesore e transportit është biçikleta ose karroca e golfit në rrugë të pista. Për të kaluar nga kontinenti, vizitorët duhet të marrin një traget 25-minutësh nga Chiquilá (ose një avion privat). Holbox, që do të thotë "Kutia e zezë" në gjuhën maja, është pjesë e rezervës Yum Balam. Një nga mysafirët më të mëdhenj të kthimit është peshkaqeni balenë.

Pamja mbi fshatin malor mesjetar Piodão schist në Portugali. (Robert Harding/Shutterstock)

Fshatrat S chist, Portugali

Të zhytur në faqet e maleve, përmes luginave piktoreske dhe lumenjve gjarpërues, Fshatrat Schist (ose Aldeias do Xisto, në portugalisht) janë një rrjet prej 27 qytetesh të çuditshme. Fshatrat – të cilat datojnë në shekullin e 12-të dhe janë emëruar sipas gurit me të cilin janë ndërtuar – janë veçanërisht të popullarizuara nga alpinistët, çiklistët dhe adhuruesit e natyrës. Do të gjeni akomodime për të gjitha buxhetet, nga pronat luksoze si Casas do Côro në Marialva te Shtëpia Cerdeira për Kreativitet, një koleksion me nëntë shtëpi të restauruara skiste me qira.

Gdhendjet e drurit të Mauit dhe familjes së tij qëndrojnë në malin e shenjtë Maunga Hikurangi në Gisborne, Zelanda e Re. (Eric Hanson/Vizitoni Zelandën e Re)

Tairawhiti Gisborne, Zelanda e Re

Destinacioni: Gisborne, qyteti më i madh në rajonin Tairawhiti Gisborne të Ishullit të Veriut , reklamohet si vendi i parë në botë që përshëndet lindjen e diellit. Nuk është çudi që kaq shumë surfistë ngrihen herët për të kapur disa nga valët më të mira në vend. Zona e Bregut Lindor është e zhytur në kulturën Maori. Muzeu Tairawhiti mban një koleksion të madh të artit indigjen, duke përfshirë punime guri, tekstile dhe panele të pikturuara. Shtegu i Trashëgimisë Tupapa prej 2,5 miljesh është i shtruar me histori, pika referimi dhe legjenda që tregimtarët maori thërrasin në jetë në aplikacionin Tupapa.

Kupola rozë e Zonës Natyrore të Shtetit të Enchanted Rock është një tërheqje për alpinistët dhe alpinistët. (Jennifer M. Ramos/Getty Images)

Fredericksburg, Teksas

Vrimat e notit. Hapësira të hapura. Qytete të shokuar dhe kantina vere në rritje. Teksas Hill Country bërtet udhëtim rrugor. Konsideroni Fredericksburg për trashëgiminë e tij gjermano-Texas (me kopshte birre dhe bollëk të çmimeve bavareze), thotë gazetarja e udhëtimeve me bazë në Austin, Pam LeBlanc. Qyteti është i njohur për pjeshkët e tij dhe Muzeun Kombëtar të Luftës së Paqësorit , plus një mori dyqanesh dhe restorantesh për mama dhe estradë. Hoteli elegant Albert do të hapet këtë vit, ose mund të kamponi në Parkun Shtetëror të Pedernales Falls, ku LeBlanc pëlqen të zhytet në lumin e veshur me selvi.

Një ujëvarë në Parkun Kombëtar Rio Blanco në Distriktin Toledo të Belize. (Christine Wehrmeier/Getty Images)

Rrethi Toledo, Belize

Për një arratisje në Karaibe larg turmave, drejtohuni në rrethin më jugor të Belizes. "Ka shumë për të bërë," tha udhërrëfyesi Belizean i shpendëve Roni Martinez, nga eksplorimi i ujëvarave, shpellave dhe rezervave të mëdha të pyjeve të shiut deri te të mësuarit për përzierjen e njerëzve që e kanë kthyer Toledon në shtëpi, duke përfshirë komunitetet Maya dhe indiane Lindore.

Meqenëse pjesa më e madhe e Toledos ka brigje shkëmbore, Martinez rekomandon të bëni një xhiro me varkë në ishujt e afërt – si Rezerva Detare e Port Hondurasit – për plazhe me rërë të bardhë "përfekte".

Një pamje ajrore e fshatit Wainyapu në Sumba, Indonezi. (Afriandi/Getty Images)

Sumba, Indonezi

Bali mund të jetë më i njohuri nga dhjetëra mijëra ishujt e Indonezisë, por nuk është i vetmi që ia vlen të vizitohet. Me hotele të reja dhe një popullsi kuajsh të egër që galopojnë nëpër plazhe të arta, Sumba rekomandohet shumë nga Catherine Heald, shefe ekzekutive e operatorit turistik luksoz të fokusuar në Azi, Remote Lands. Përtej kodrave të harlisura të Sumba-s dhe ujit bruz që mund të lundrohet, ishulli krenohet me arkitekturën e bukur të çatisë me kashtë.

/noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit