Transmetuar më 17-01-2024, 15:20

Në foto: Arturi është kthyer në shkollë dhe po ndjek sërish hobin e tij

Disa fëmijë me kancer po marrin një lloj të ri trajtimi me ilaçe shumë më pak toksik se kimioterapia.

Arthur, 11 vjeç, është një nga të parët që e provoi atë, në spitalin Great Ormond Street të Londrës, për të kuruar kancerin e tij në gjak.

Familja e tij e quan terapinë “pak dritë dielli”, pasi funksionoi pa e bërë Arthurin të ndihej shumë më i sëmurë.

Dhe për shkak se mund të jepej në lëvizje, dhe jo vetëm në spital, ai kaloi më shumë kohë në shtëpi me familjen e tij, duke shijuar më shumë nga ajo që do.

E mbante me vete në një çantë shpine – “çantën e shpinës blina”, thotë familja.

Për Arthurin, blinatumomab ose blina ishte opsioni i tij i vetëm i vërtetë pasi kimioterapia kishte dështuar në pastrimin e të gjithë kancerit dhe e kishte lënë atë shumë të dobët.

Blina tashmë është e licencuar për të trajtuar të rriturit me kancer – dhe ekspertët shpresojnë të tregojnë se mund të ndihmojë në mënyrë të sigurt edhe fëmijët.

Rreth 20 qendra në mbarë Mbretërinë e Bashkuar po e përdorin atë për fëmijët me leuçemi limfoblastike akute të qelizave B (B-ALL).

Ilaçi është një imunoterapi që kërkon qelizat e kancerit në mënyrë që sistemi imunitar i trupit t’i njohë dhe shkatërrojë ato.

Dhe kjo gjueti vdekjeje është pikërisht në shënjestër – qelizat e shëndetshme janë të paprekura, ndryshe nga kimioterapia.

Blina vjen në një qese me lëng të administruar përmes një tubi të hollë plastik që qëndron në një venë në krahun e pacientit për shumë muaj.

Një pompë që funksionon me bateri kontrollon se sa shpejt ilaçi rrjedh në qarkullimin e gjakut – një qese mund të zgjasë disa ditë.

I gjithë seti mund të mbahet në një çantë shpine, duke bërë që pacienti të mos jetë i kushtëzuar të rrijë pa lëvizur.

Për shumë kohë vogëlushi vuajti pasojat e kimioterapisë që në fakt as që e zhdukur sëmundjen.

Rreth 450 fëmijë në vit në Britani të Madhe diagnostikohen me llojin e kancerit të Arthurit.

Konsulenti hematolog pediatrik Prof Ajay Vora, i cituar nga BBC, tha: "Kimioterapitë janë helme që vrasin qelizat leuçemike, por gjithashtu vrasin dhe dëmtojnë qelizat normale – dhe kjo është ajo që shkakton efektet e tyre anësore. Blinatumomab është një trajtim më i butë".

Një tjetër ilaç i synuar i imunoterapisë, terapia e qelizave T të receptorit kimerik të antigjenit (CAR-T), është gjithashtu e disponueshme kohët e fundit.

Por është më e shtrenjtë se blina dhe qelizat e vetë pacientit duhet të merren dhe më pas të ndryshohen në laborator përpara se të kthehen si ilaç, gjë që kërkon kohë.

Në sajë të gjithë trajtimit, kanceri i Arturit tashmë është zhdukur. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit