Transmetuar më 10-01-2024, 14:39

Në këtë imazh të lëshuar nga Astrobotic Technology, shkrepur nga një kamerë e montuar tregohet një seksion në tokëzuesin Peregrine të hënën, ndërsa ishte në rrugën e tij për të zbritur në Hënë. Foto: AP

Një rrjedhje e dëmshme e karburantit detyroi një kompani amerikane të martën të hiqte dorë nga zbarkimi i një anije kozmike në Hënë, raporton noa.al.

Landeri i Astrobotic Technology filloi të humbiste karburant menjëherë pas lëshimit të së hënës, ndoshta për shkak të një rezervuari të çarë.

Anija kozmike kishte vështirësi të mbante panelin e saj diellor të drejtuar nga dielli dhe të gjeneronte energji diellore, pasi kontrollorët e fluturimit u përpoqën të shpëtonin atë që mundën nga ky mision i dështuar.

“Duke pasur parasysh rrjedhjen e shtytësit, për fat të keq, nuk ka asnjë shans për një ulje të butë në Hënë”, tha Astrobotic në një deklaratë.

Kompania tha se një valvulë e liruar mund të ketë shkaktuar që heliumi me presion të lartë të vërshojë në një rezervuar oksiduesi, duke bërë që të shpërthejë vetëm disa orë pas fluturimit. Një bord zyrtar rishikimi i përbërë nga ekspertë të industrisë do të përcaktojë zyrtarisht shkakun.

Astrobotic kishte synuar një ulje hënore më 23 shkurt. Mund të ishte zbarkimi i parë në hënë në SHBA në më shumë se 50 vjet, dhe i pari nga një kompani private.

Megjithatë përpjekjet për njjë zbarkim priten edhe nga një kompani në Hjuston, muajin e ardhshëm.

Vetëm katër vende kanë kryer një ulje të suksesshme në Hënë.

NASA pagoi Astrobotic 108 milionë dollarë për të kryer eksperimentet e saj të fluturimeve në Hënë, vetëm për këtë mision, si pjesë e programit komercial hënor të agjencisë. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit