Transmetuar më 08-01-2024, 08:35

Golden Globes Awards, ceremonia e parë e sezonit të çmimeve të Hollivudit, kurorëzoi "Openheimer” të Christopher Nolan dhe “Poor Things" nga regjisori grek Yorgos Lanthimos si filmat më të mirë. Oppenheimer triumfoi me pesë çmime duke përfshirë çmimin kryesor, si filmi më i mirë dramatik, ndërsa çmimi regjisori më i mirë shkoi për Nolan.

Një zhgënjim për “Barbie” nga Greta Gerwig, pasi komedia më e mirë u zgjodh “Poor Things”. “Barbie” fitoi dy çmime në 9 nominimet e saj, blockbuster dhe çmimin për këngën më të mirë nga Billie Eilish. Çmimi për fitimet më të larta vejn pasi “Barbie” arkëtoi 1.4 miliardë dollarë në mbarë botën.

Cillian Murphy dhe Robert Downey Jr u ​​vlerësuan të dy për interpretimet e tyre në aktrim. Succession shënoi më shumë fitore në kategoritë televizive pas sezonit të tij të katërt dhe të fundit të vlerësuar, ndërsa aktorët u shpërblyen gjithashtu me katër statuja.

Çmimi për komendinë më të mirë shkoi për The Bear dhe miniseriali më i mirë ishte The Beef i Netflix.

Italia u zhgënjye nga dështimi për të fituar çmimin për Io Capitano nga Matteo Garrone, i mundur nga filmi francez Anatomy of a Fall, i cili fitoi çmimin edhe si skenari më i mirë.

Ndër aktorët u shpërblyen: Robert Downey Jr. dhe Cillian Murphy për Oppenheimer, Emma Stone për filmin e Yorgos Lanthimos, Paul Giamatti për komedinë e Alexander Payne, Lily Gladstone për filmin e Martin Scorsese “Killers of the floëer moon”.

Ceremonia e drejtuar nga komediani filipinas Joy Koy nuk la gjurmë. Monologu i tij nuk i bëri njerëzit të qeshin dhe në përgjithësi spektakli nuk ishte në lartësinë e shkëlqimeve të tij të kaluara (kujtojmë ende sekuencën hapëse të pritjes së Jimmy Kimmel në vitin e La Land). Imazhet nga prapaskenat treguan: Taylor Swift dhe Selena Gomez duke biseduar nga afër gjatë transmetimeve të drejtpërdrejta, Timothée Chalamet duke u puthur me të dashurën e tij Kylie Jenner, Scorsese dhe Spielberg së bashku, Rachel Brosnahan dhe Quinta Brunson duke bërë një foto së bashku. Asnjë referencë për politikën apo situatën ndërkombëtare, ndër fjalimet më emocionale ishte padyshim ai i Lily Gladstone që ia kushtoi çmimin Osage Nation.

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit