Transmetuar më 06-01-2024, 06:14

Aktori Christian Oliver ka vdekur në një aksident ajror në Karaibe bashkë me dy vajzat e tij. Aktori amerikan me origjinë gjermane dhe vajzat Annik dhe Madita Klepser u vranë bashkë me pilotin jashtë ishullit në St Vincent dhe Grenadines

Aktori amerikan me origjinë gjermane, Christian Oliver, i cili luajti në filma së bashku me Tom Cruise dhe George Clooney gjatë një karriere 30-vjeçare, vdiq së bashku me dy vajzat e tij të enjten në një aksident avioni në brigjet e një ishulli Karaibe, raporton noa.al duke cituar autoritetet vendase.

Zyrtarët e policisë së Shën Vincentit dhe Grenadines thanë se avioni – i drejtuar për në St Lucia – hasi vështirësi të paspecifikuara në momente të fluturimit dhe më pas ra në det.

Peshkatarët, zhytësit dhe anëtarët e rojes bregdetare të vendit zbritën në skenën e përplasjes dhe personeli ushtarak arriti të merrte katër trupat e njerëzve në bordin e avionit.

Oliver, 51 vjeç; vajzat e tij Annik dhe Madita Klepser, respektivisht 10 dhe 12 vjeç; dhe piloti dhe pronari i avionit, Robert Sachs, u shpallën të gjithë të vdekur në vendngjarje nga stafi mjekësor, tha policia.

Roja bregdetare solli trupat e Oliverit, vajzave të tij dhe Sachs – një banor i Bequia – në një morg lokal me varkë.

Përplasja vdekjeprurëse e së enjtes shkaktoi një vërshim ngushëllimesh për familjen dhe miqtë e aktorit të ndjerë, i cili kishte përfunduar xhirimet e skenave të tij të fundit të një filmi të ardhshëm të titulluar Forever Hold Your Peace vetëm pesë ditë para Krishtlindjeve.

Regjisori i Forever Hold Your Peace, Nick Lyon, ka nderuar Oliverin vonë të enjten duke postuar një foto në Instagram të tij dhe aktorit të ndjerë në ditën e tyre të fundit të xhirimeve.

“Ne folëm për prodhimin e një filmi së bashku për vite dhe më në fund ia dolëm”, shkroi Lyon, duke shtuar se ai dhe Oliver kishin punuar në pesë projekte së bashku. “Faleminderit që ishe një koleg, aktor dhe mik i shkëlqyer.”

Bashkëylli i tij në Forever Hold Your Peace, Bai Ling, publikoi gjithashtu një homazh për Oliverin në Instagram, duke e quajtur atë "një aktor kaq të guximshëm dhe një njeri të bukur".

Ling, i cili vuri në dukje se Oliver ishte me pushime kur vdiq, shtoi: “Jeta [është] kaq e bukur, por kaq e paparashikueshme dhe kaq e çmuar. Le ta duam dhe ta vlerësojmë jetën tonë çdo moment.”

Karriera e aktrimit të Oliverit filloi në vitin 1994 me një rol prej 26 episodesh në shfaqjen Saved by the Bell: The New Class. Nga viti 2006 deri në 2008, ai portretizoi personazhet në "The Good German" të Clooney dhe Cate Blanchett, "Speed ​​Racer" të Emile Hirsch dhe "Valkyrie" të Tom Cruise.

Përveç rolit të tij në Forever Hold Your Peace, titujt më të fundit të banorit të Los Anxhelosit përfshinin punën me zë në hyrjet e serive të lojërave video Call of Duty dhe Medal of Honor në 2017 dhe 2020, respektivisht. /noa.al

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd

Lajmet e fundit