Transmetuar më 25-12-2023, 19:22

Disa qindra studentë serbë dhe qytetarë të tjerë kanë bllokuar rrugët kryesore të Beogradit që të dërgojnë drejt selisë së qeverisë.

Policia serbe tha të hënën se ka arrestuar rreth 40 persona që morën pjesë në protestë për të kundërshtuar parregullsitë në procesin zgjedhor, i cili shpalli fitues populistët qeverisës me në krye presidentin Aleksandar Vuçiç.

Duke pretenduar për mashtrime zgjedhore, veçanërisht në Beograd, grupi opozitar “Serbia kundër dhunës” ka organizuar protesta që nga zgjedhjet e 17 dhjetorit, ndërsa disa politikanë filluan një grevë urie për të protestuar ndaj rezultateve.

Partia Progresive Serbe e vendit ka mohuar manipulimin e votave dhe i ka përshkruar zgjedhjet si të drejta pavarësisht kritikave nga vëzhguesit ndërkombëtarë dhe vëzhguesit e zgjedhjeve lokale.