Transmetuar më 10-12-2023, 21:35

Bazuar në një rekord prej 600,000 votash nga udhëtarët nga 168 vende në mbarë botën, organizata e destinacioneve më të mira evropiane (EBD) ka zbuluar listën e saj të “tregjeve më të bukura të Krishtlindjeve për t’u vizituar 2023-2024”.

Sipas Forbes, më shumë se kurrë, udhëtarët duket se tërhiqen nga destinacionet e reja të Krishtlindjeve dhe kanë zgjedhur Festën e Ardhjes së Hungarisë në Bazilikën në Budapest si të preferuarin e tyre, duke e bërë atë destinacionin më të vlerësuar të Krishtlindjeve në këtë renditje.

“20 tregjet e Krishtlindjeve të përzgjedhura nuk janë vetëm rrugica shtëpish, por janë ngjarje kulturore dhe artistike me koncerte, punëtori krijuese, dritat e Krishtlindjeve, fishekzjarre, shfaqje, shesh patinazhi në akull dhe janë të përkushtuar ndaj qëndrueshmërisë duke ofruar ushqime dhe produkte artizanale vendase,”shpjegon EBD.

Tregjet fituese do të promovohen gjatë gjithë vitit dhe mund të shfaqin titullin: Tregu më i mirë evropian i Krishtlindjeve.

Këtu janë fituesit për të frymëzuar pushimet tuaja të pushimeve në Evropë:

1. Budapest, Festa e Ardhjes në Bazilikën

2. Kraiova, Rumani

4. Poznań, Poloni

5. Montbeliard, Francë

6. Riga, Letoni

7. Govone & Asti, Itali

8. Birmingham, Angli

9. Madeira, Portugali

10. Valkenburg, Holandë

11. Bruksel, Belgjikë

12. Trier, Gjermani

13. Edinburg, Skoci

14. Vjenë, Austri

15. Sarandë, Shqipëri

Kjo është hera e parë që Tregu i Krishtlindjeve i Sarandës në Shqipëri shfaqet në renditjen më të mirë të tregjeve të Krishtlindjeve në Evropë. Saranda është një qytet modern, i ri, dinamik dhe një destinacion perfekt gjatë gjithë vitit për pushime me diell apo me borë.

Tregu i Krishtlindjeve i Sarandës e shndërron shëtitoren e qytetit në një vend të çudirave dimërore nga data 6 dhjetor deri më 2 janar. Me dekorime vezulluese, një pemë të bukur Krishtlindjesh, shesh patinazhi, karusel, kasolle druri dhe skena për muzikë dhe evente, ofron një atmosferë festive dhe të veçantë.

Vizitorët mund të shijojnë kuzhinën lokale, zanatet lokale dhe produktet rajonale së bashku me një program të pasur koncertesh, shfaqjesh dhe një paradë të Santa-dhe-Elves, duke e bërë atë një destinacion magjepsës pushimi.

16. Londër, Angli

17. Dresden, Gjermani

18. Pragë, Republika Çeke

19. Bruges, Belgjikë

20. Mançester, Angli

Bashkohu me kanalin e NOA WhatsApp për lajmet më të fundit direkt në celularin tënd