Transmetuar më 02-12-2023, 18:49

#NOATRAVEL | Përveç opsioneve kryesore që janë të njohura për të gjithë, ka shumë destinacione të tjera që ia vlen të vizitohen në vitin e ri

Kur dëgjojmë për udhëtime jashtë vendit, menjëherë mendojmë për një udhëtim ëndrrash në Romë, Paris ose Londër.

Përveç këtyre destinacioneve të përjetshme dhe të njohura, ka shumë të tjera që ia vlen t’i vizitoni në udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Bëni kërkimin tuaj dhe shikoni se çfarë mund t’ju ofrojë secili opsion dhe mos hezitoni të rezervoni biletat tuaja për diku – jashtë rrugëve të zakonshme apo populiste.

Viti i ri po afron dhe për këtë arsye bëjini vetes një dhuratë unike: Pasuroni listën tuaj të destinacioneve të udhëtimit dhe shtoni vende që nuk janë në krye të zgjedhjeve për shumicën e udhëtarëve.

Jo sepse nuk ia vlen të vizitohen, por sepse janë më pak të njohura.

Më poshtë do të mund të hidhni një sy në 5 destinacione "të nënvlerësuara" që në vitin 2024 do të jenë në krye të zgjedhjeve të udhëtarëve.

Bordo

Nëse dëshironi të udhëtoni në Francë, Parisi nuk është opsioni i vetëm që keni.

“Kryeqyteti i verës”, Bordeaux, nuk duhet të mungojë në listën e opsioneve për udhëtimin tuaj të radhës.

Në Bordeaux ka shumë mundësi argëtimi dhe argëtimi dhe, sigurisht, mundësi për të shijuar shumë verë.

Qyteti jugperëndimor i Francës është ideal nëse dëshironi të bëni udhëtimin tuaj ose në vjeshtë ose në pranverë.

Finlanda

Kur turistët mendojnë për destinacionet skandinave, shumica përfundojnë duke vizituar fjordet norvegjeze ose Stokholmin.

Ata nënvlerësojnë një nga destinacionet më emocionuese, Finlandën.

Në dimër ju mund të shijoni Dritat Veriore, një peizazh që mund t’ju lërë pa frymë, aq tronditës sa është.

Nëse ju pëlqen të bëni ski dhe sauna në natyrë, atëherë Finlanda është ndoshta një destinacion i domosdoshëm për ju.

Në Helsinki do të gjeni gjithashtu bare, restorante të shkëlqyera, një muze arti të klasit botëror dhe arkitekturë magjepsëse.

Sllovenia

Midis vendeve si Italia dhe Kroacia, Sllovenia vjen e treta, pasi nuk ka tërhequr interesin e shumicës së udhëtarëve.

Por kjo është diçka që po ndryshon. Vendi është i tejmbushur me peizazhe fantastike, nga Lugina e Socas deri në Alpet Juliane.

Nëse jeni duke kërkuar për një destinacion alternativ, me qetësi dhe peizazhe të gjelbra, atëherë kryeqyteti i Sllovenisë, Lubjana, është pikërisht përgjigja për atë që kërkoni.

Laosi

Një parajsë e fshehur në Azinë Juglindore është Laosi.

Ai të fton të soditësh tempuj të panumërt, e po ashtu, ujëvara dhe fshatra piktoreskë që turistët mund të shijojnë gjatë udhëtimit të tyre.

Lumi Mekong rrjedh përmes peizazheve piktoreske dhe qyteti i Trashëgimisë Botërore të Luang Prabang po shpërthen me tempuj me çati të artë.

Lituania

Mund të mos jetë destinacioni më popullor, por së fundmi po shohim gjithnjë e më shumë turistë që zbulojnë vlerën e tij.

Vilnius, kryeqyteti, është një qytet plot gjelbërim që tërheq admiruesit e historisë.

Mikpritja e vendasve, e kombinuar me opsionet e pafundme të shijimit që ofrohen, do t’ju magjepsin. /noa.al