Transmetuar më 19-11-2023, 08:09

GJERMANI – Gjermania vazhdon të shfaqë një fytyrë shumë të zbehtë rreth 7 muaj para organizimit të Kampionatit Evropian 2024. Të shtunën ‘mannschaft’ humbi (2-3) ndaj Turqisë, në një ndeshje miqësore të zhvilluar në Berlin.

Julian Nagelsmann, i cili luajti ndeshjen e tretë në krye të kombëtares gjermane (e para kundër bashkatdhetarëve të tij), po përpiqet t’i lajë fytyrën një skuadre, që nuk mund të shkundë rezultatet e këqija dhe të shfaqet sërish po aq dominuese sa ishte në e kaluara.e kaluara.

Për sa i përket lojës, skuadra gjermane kaloi në epërsi falë Havertz (5′), por nuk mundi të ndalonte vrullin e turqve, të cilët barazuan dhe kaluan në avantazh që në pjesën e parë me Kadioglu (38′) dhe Yildiz (45’+2). “Mannschaft” reagoi me Fullkrüg (48’) që barazoi, ndërkohë që Sari garantoi vërtet triumfin e mysafirëve (70′) nga pika e baraadhë e penalltisë.

Duhet pranuar, që kjo ishte vetëm një miqësore, por skuadra e Nagelsmann ka fituar vetëm dy nga nëntë të fundit. Askush nuk mund ta fshehë shqetësimin e tij menjëherë pas organizimit të kompeticionit më të rëndësishëm kombëtar në nivel europian.

"Disa lojtarë nuk arritën nivelin emocional të nevojshëm për të fituar një ndeshje si kjo. Ata nuk arritën kufirin e tyre. Nëse do ta kishim përfunduar ndeshjen në dhjetë minutat e para, rezultati do të ishte ndryshe," tha Nagelsmann, trajneri i Mannschaft.