Transmetuar më 17-11-2023, 20:37

SHBA- Të përballur me dilemën e Donald Trump ose Joe Biden në zgjedhjet e 2024-ës, shumë amerikanë janë të dëshpëruar për një zgjedhje të tretë, më pak përçarëse, sipas një sondazhi të fundit. Aktivisti politik Ralph Nader fitoi më pak se 3% të votave në vitin 2000, por mori mjaftueshëm nga kandidati demokrat Al Gore në Florida sa George ë. Bush fitoi shtetin dhe kështu zgjedhjet.

Tani një sondazh i Reuters/Ipsos tregon se Robert Kennedy Jr., një pasardhës i familjes së famshme kundër vaksinës, teoricien e konspiracionit, do të mblidhte 20 për qind të votave kundër Trump dhe Biden. Kennedy mbështetet nga American Values 2024, një komitet veprimi politik që ka mbledhur më shumë se 17 milionë dollarë për fushatën e tij. Sipas sondazhit të Reuters/Ipsos, Kennedy po fiton vota si nga demokratët ashtu edhe nga republikanët.

"Njerëzit duan opsione më të mira. Ne jemi përpjekur të matim pulsin e votuesve gjatë dy viteve të fundit dhe po na thotë të njëjtën gjë pa pushim: njerëzit duan opsione më të mira," tha Ryan Clancy, kryestrategu në No Labels, organizatë që do të paraqesë kandidatin e saj për herë të parë.

Për këtë qëllim, organizata ka kontaktuar ish-guvernatorin republikan të Maryland-it, Larry Hogan dhe senatorit amerikan Joe Manchin, një demokrat konservator nga Virxhinia Perëndimore. Clancy tregoi se No Labels planifikon të mbajë një konventë në prill dhe të zgjedhë kandidatët e saj nëse një betejë e re midis Trump dhe Biden duket e pashmangshme dhe nëse beson se kandidatët e saj mund të fitojnë.

Kandidatët e tjerë të pavarur nuk duken veçanërisht kërcënues. Cornel ëest, një filozof dhe aktivist afrikano-amerikan, kandidon si i pavarur dhe shpreson të ndikojë në debatin politik në zgjedhjet e vitit 2024. Jill Stein njoftoi së fundmi se do të kandidojë sërish për Shtëpinë e Bardhë me Partinë e Gjelbër. Si ajo ashtu edhe ëest pritet të marrin një përqindje të papërfillshme.