Transmetuar më 10-11-2023, 08:56

Hamasi pretendon se Izraeli nisi sulme ajrore në ose afër të paktën tre spitaleve në orët e para të mëngjesit të së premtes.

“Okupimi izraelit nisi sulme të njëkohshme në një numër spitalesh gjatë orëve të fundit”, tha zëdhënësi i ministrisë së shëndetësisë të drejtuar nga Hamas, Ashraf al Qidra për televizionin Al Jazeera.

Objektet mjekësore përfshinin spitalin më të madh të Gazës, Al Shifa, ku Izraeli tha se Hamasi ka fshehur qendra komandimi dhe tunele, akuza që grupi, një organizatë terroriste e ndaluar në MB, i mohon.

Qidra tha se Izraeli kishte në shënjestër oborrin e kompleksit mjekësor të qytetit të Gazës dhe kishte viktima, por ai nuk dha detaje.

Forcat e Mbrojtjes izraelite nuk kanë komentuar ende deklaratën e z. Qidra, e cila ende nuk është verifikuar në mënyrë të pavarur.