Transmetuar më 10-11-2023, 07:46

Një tjetër sistem vranësirash pritet të zhvillohet në territorin shqiptar, duke sjellë reshje të dendura shiu ku herë pas here do të jenë rrebeshe afat-shkurtra, shoqëruar me stuhi të forta ere.

Më të dendura reshjet paraqiten në ultësirën perëndimore duke raportuar edhe përmbytje në shumë qytete.

Parashikohet që edhe pasditja të vijojë nën ndikimin e shirave me intensitet mesatar dhe të lartë në të gjithë territorin e vendit, pritet dobësim i reshjeve vetëm në orët e vona të natës.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rritje në vlerat minimale por maksimalet do të pësojnë 2 gradë rënie duke luhatur vlerat ditore nga 5°C deri në 17°C.

Era do fryjë mesatare gjatë paradites POR forcohet pasdite duke arritur shpejtësinë mbi 60 km/h nga drejtimi Jugor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim 5 ballë.

Kosova

Republika e Kosovës do të jetë nën ndikimin e vranësirave të dendura dhe reshjeve intensive ku më të problematike situata paraqiten në zonat perëndimore dhe jugpernëdimore të Kosovës.

Parashikohet që pjesa e dytë e ditës të vijojë me shira të intenbsitet mesatar dhe lokalisht intensivë në të gjithë territorin e Kosovës, me përjashtim të skajit verior ku reshjet do të jenë disi më të dobëta.

Përsa i përket, temperaturave të ajrit do të pësojnë rritje të lehtë gjatë orëve të mëngjesit, por mesdita sjelle rënie të tyre duke luhatur vlerat ditore nga 3°C deri në 12°C.

Era do të fryjë mesatare por herë pas here forcohet duke arritur shpejtesinë 55 km/h nga drejtimi permanent Jugor.